Stanislava Přibyla jmenoval 21. diecézním biskupem litoměřickým papež František. Slavnost biskupského svěcení proběhne v litoměřické katedrále v sobotu v 11 hodin.

Očekává se návštěva stovek věřících, což může přinést problémy v dopravě. S cennou radou, kde odstavit svůj vůz, přispěchalo přímo biskupství. „Parkování je možné na Mírovém náměstí v Litoměřicích a dále na parkovišti 'U Soudu', které se nachází u křižovatky ulic Na Valech a Veitova. Omezená možnost parkování bude v zahradě Diecézního domu kardinála Trochty. Další možnost parkování bude v areálu Zahrady Čech, v ulici Českolipská, odkud budou svážet příchozí autobusy,“ vypočítala Milena Davídková a doplnila, že naopak na Dómském náměstí parkovat možné nebude.

Autobusy budou zastavovat na křižovatce ulic Pekařská a Dómská. Parkovat budou rovněž v areálu Zahrady Čech.

Na pořádek a klidný průběh akce budou dohlížet policejní jednotky.

Nový biskup litoměřický Stanislav Přibyl.
Nový biskup litoměřický: Strašně se sem těším, nebudu dělat machra ani revoluci

Katedrála se pro veřejnost otevře v 9.30 hodin. Pořadatelé očekávají, že její kapacita pravděpodobně nebude stačit zájmu diváků. Bohoslužbu tedy budou moci lidé sledovat na velkoplošných obrazovkách před svatostánkem. „Přenos bude promítán též v kostele Všech svatých na Mírovém náměstí v Litoměřicích a pro ty, kteří se nemohou přímo zúčastnit, ji bude vysílat TV Noe," upozornila Davídková.

Svaté přijímání bude při bohoslužbě podáváno jak v katedrále, tak i před katedrálou a v děkanském kostele Všech svatých.

Zájemci se mohou s 21. diecézním biskupem litoměřickým Stanislavem Přibylem setkat krátce po bohoslužbě. Poté, co v rezidenci odloží liturgický oděv, bude k dispozici věřícím přibližně 20 minut k osobnímu setkání před katedrálou.

Prastarý zvyk pálení jívových větviček prováděli Antonín Fegyveres s Miroslavem Zukersteinem.
OBRAZEM: Tak vzniká popel pro obřad. V Litoměřicích spálili větvičky jívy

Pro všechny návštěvníky bude po mši svaté připraveno občerstvení přímo před katedrálou sv. Štěpána na Dómském náměstí. V listopadu roku 2008, když biskupským svěcením v Litoměřicích procházel Jan Baxant, navařili farníci 600 porcí gulášové polévky, napekli pečivo a navařili čaj. Tentokrát by měly být k dispozici hovězí guláš, svařené víno a teplý čaj.

Mobilní toalety a desinfekce budou k dispozici na Dómském náměstí u biskupské kurie, tedy přímo naproti katedrále sv. Štěpána.

„Při příležitosti biskupského svěcení bude od 9 do 17 hodin otevřena na Mírovém náměstí prodejna Karmelitánského nakladatelství s výjimkou doby, kdy bude probíhat mše svatá,“ přidala další zajímavost Milena Davídková z Biskupství litoměřického.

Diecéze litoměřická

Mapa litoměřické diecézeZdroj: Biskupství litoměřické

Rozkládá se na území pěti krajů České republiky - Ústeckého a Libereckého, částečně Královéhradeckého a Středočeského a okrajově také Karlovarského. Zahrnuje vikariáty Českolipský, Děčínský, Krušnohorský, Liberecký, Litoměřický, Lounský,  Mladoboleslavský, Teplický, Turnovský a Ústecký.
Podle údajů z roku 2020 Diecézi litoměřickou tvoří 160 000 katolíků v celkem 384 farnostech. Spravuje 1265 kostelů a kaplí. 

Dosavadním diecézním biskupem litoměřickým byl Jan Baxant. Do funkce ho jmenoval papež Benedikt XVI. v roce 2008. Svěcením prošel téhož roku v listopadu.

Připomeňte si svěcení biskupa Jana Baxanta:

Slavnost jsme sledovali i v textovém on-line přenosu. Dvacátý litoměřický biskup oslavil v pátek 23. června 2023 hned tři významné milníky svého života - 75. narozeniny, které podle církevního práva znamenají konec funkčního období a odchod na odpočinek, dále 50 let od svého vysvěcení na kněze a navíc 15 let ve funkci v Litoměřické diecézi.

Předchůdcem Jana Baxanta byl v letech 2003 až 2008 Pavel Posád a 18. biskupem litoměřickým byl mezi roky 1989 a 2003 Josef Koukl. Ten zemřel v Litoměřicích 22. května 2010.