„Dokonce i kvašení probíhalo velmi pozvolna. Do 11. listopadu zřejmě nestihneme připravit ani mladé víno," uvedl Pavel Hrabkovský, vinař z Velkých Žernosek.
Svatomartinské letos nebude prodávat ani Žernosecké vinařství, Klášterní sklepy Litoměřice a ani další firmy. Milovníci vína si tak budou muset ještě několik týdnů počkat s ochutnáním prvního letošního vína. Výjimkou je jen roudnické vinařství. To bude již za několik dní prodávat mladé víno.
„Získat značku Svatomartinské, vzhledem ke zpoždění kvůli počasí, letos nestihneme. Ovšem mladá vína nabízet budeme. Do 11. listopadu budou nalahvována. Půjde o Müller Thurgau a růžové Modrý Portugal," přiblížila Hana Líbalová, ředitelka vinařství.
Na konci minulého týdne ukončila odborná komise hodnocení přihlášených vzorků. Z oblasti Čechy získala známku Svatomartinské jen tři vína. Všechna pocházejí z vinařství Kutná hora. Všechny ostatní vzorky jsou z Moravy.
„Značka Svatomartinské byla udělena 356 vínům 116 vinařství. Zatím tak vinaři odhadují, že na trh dodají 2 000 000 lahví Svatomartinských vín. Tradičně nejvíce přihlášených i úspěšných vín bylo odrůdy Müller Thurgau s 94 víny. Z bílých vín pak nabídku Svatomartinských doplní ještě 41 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané. Svatovavřinecké je nejzastoupenějším růžovým vínem se 67 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budou spotřebitelé vybírat z 23. Modrý Portugal dominuje mezi červenými s 60 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 15 víny. Novinku Zweigetrebe rosé nabídnou vinaři v podobě 21 vín. Cuvée bude zastoupeno 13 víny," přiblížil Daniel Kříž z agentury Omnimedia.
Svatomartinské:Svatomartinské víno je mladé víno vyrobené v daném roce, kdy se sklízí hrozny. Známka Svatomartinské je registrovaná Svazem vinařů ČR, který ji každoročně udílí jednotlivým vínům po degustaci vzorků. Začátek prodeje těchto vín je určen na svátek svatého Martina, to je 11.11..
O udělení značky Svatomartinské se letos ucházelo rekordních 436 vzorků vín, tedy 80 vzorků neprošlo.
„Hodnocení Svatomartinských vín letos zpřísnilo, a proto jsme mírné zvýšení počtu vyřazených vín očekávali. Vinaři ale zvládli vína připravit velmi dobře. Velká většina z nich splnila rostoucí požadavky na kvalitu, a Svatomartinských vín bude opět dostatek," komentoval výsledky hodnocení Svatomartinských vín Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.
Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, po skončení hodnocení již také mohl připojit hlavní charakteristiky Svatomartinských vín ročníku 2013: „V letošním roce budou díky počasí Svatomartinská bílá a růžová vína hravá, lehká se šťavnatou kyselinkou. U Mülleru Thurgau budou převládat tóny po broskvích s jemným muškátovými tóny, Veltlínské červené rané potěší svěžími ovocnými tóny po kdoulích a mandlích a Muškát moravský obohatí smysly o tóny tropického ovoce, muškátového oříšku a čerstvě mleté skořice."
Oblíbená růžová vína si rychle získala popularitu i mezi Svatomartinskými, čemuž odpovídá i letošní rozšíření nabídky Svatomartinských vín o růžová vína odrůdy Zweigeltrebe: „Růžová Svatomartinská vína si ponesou nádech přezrálých třešní, višní, červeného rybízu, lesního ovoce a smetany. Obzvlášť se v letošním roce těším na svatomartinské rosé z nově povolené odrůdy Zweigeltrebe. A nakonec červená Svatomartinská, bez kterých si svatomartinskou husu umí představit jen málokdo: „Červená vína budou svěží a ovocitá s lehkou dochutí. Vůni a chuti u odrůdy Modrý Portugal dominují třešně, višně a bílý rybíz. Svatovavřinecké bude připomínat višňovou marmeládu, doplněnou o tóny lesního ovoce," doplnil Marek Babisz.