V pátek 5. července si Česká republika připomene Den slovenských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, v sobotu 6. července zase Den upálení mistra Jana Husa. Ani na jeden z těchto státních svátků se zákonný zákaz prodeje v prodejnách větších než 200 metrů čtverečních nevztahuje.

„Ustanovení, zakazující prodej v provozovnách s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních, se o vybraných svátcích vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven, určených k obchodování s použitým zbožím, a zařízení, určených ke sběru a výkupu odpadů, a to bez ohledu na velikost prodejní nebo výkupní plochy,“ upozorňuje František Kotrba, mluvčí České obchodní inspekce.

Zákaz prodeje o státních svátcích

Kdy je omezen prodej v obchodech nad 200 metrů čtverečních?

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. října – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosince – 1. svátek vánoční
26. prosince – 2. svátek vánoční

Naopak otevřeno může být například 5. a 6. července, 17. listopadu a také na Štědrý den, 24. prosince, ovšem tehdy pouze do 12 hodin.

Zákaz se vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven, určených k obchodování s použitým zbožím, a zařízení, určených ke sběru a výkupu odpadů, a to bez ohledu na velikost prodejní nebo výkupní plochy.

Ačkoliv zákon v některých svátečních dnech provoz například marketů nezakazuje, vždy je lepší ověřit si otevírací dobu přímo u dané prodejny či řetězce. Je totiž možné, že se sám obchodník rozhodne dát svým zaměstnancům volno a neotevřít.