S nabídkou, aby se liběšická škola summitu zúčastnila, ji oslovila ekologická organizace Tereza. Do země tisíce jezer a ostrovů chtěla 3 zařízení z ČR, to liběšické ale konkurenci porazilo. Důvod výběru přiblížil ředitel školy Jan Táborský: „Auditoři z Terezy nám udělili už třetí mezinárodní titul Ekoškola a naše aktivity v programu se jim tak líbily, že jsme byli doporučení právě do Finska.“

Kvality liběšického ekotýmu potvrdil Jan Smrčka z Terezy. „Naplňuje mezinárodní standardy programu Ekoškola a může se bez problému srovnávat s kýmkoliv v zahraničí a důstojně tak reprezentovat ČR,“ řekl Smrčka. Do Helsinek letěly žačky 8. třídy Marie Kašparová a Alena Hrabáková s Terezou Hotovou, která ve škole společně s další učitelkou Evou Trnkovou vede ekotým a učí předmět ekologická výchova.

Na summitu se dívky potkaly s vrstevníky ze 70 zemí celého světa. Ve skupinkách s nimi v angličtině debatovaly o současných ekologických problémech v jejich zemích. „Ve srovnání s ostatními jsme na tom dobře,“ konstatovala Alena. Nikde prý nemají ekologickou výchovu jako předmět nebo nádoby na tříděný odpad přímo ve třídách.

Festival Jógy v Litoměřickém Parku Václava Havla.
FOTO: Meditovali i cvičili. Litoměřický park ovládla jóga

Podle Hotové odvedly 14leté dívky skvělou práci. Všechny účastníky pochválil i finský prezident. S Liběšickými se během závěrečného dopoledne setkala v sále helsinské radnice také česká konzulka ve Finsku Kateřina Stašková.

Děvčata prý jen trochu mrzelo, že se na akci hodně mluvilo a málo konalo. Jak ale připomněl Táborský, summit byl především motivační. Dívky slíbily, že jak ve své, tak i v ostatních školách zasejí myšlenku sázet stromy, jejichž koruny pohlcují oxid uhličitý. A to především v oblastech výhradně s jehličnatými lesy, které zpustošil kůrovec.

Plány sázet les

„Zavázaly jsme se, že do roku 2025 zasadíme každý rok půl hektaru lesa,“ přiblížila pedagožka. Z Liběšic obklopených smíšenými lesy Českého středohoří vyrazí nejspíš na Mostecko. České účastnice summitu plánují pozvat zástupce dalších českých škol do Liběšic k podobně laděnému mítinku ke klimatu, jakému byly přítomny ve Finsku.

Ilustrační foto.
Senoseč ohrožuje srnčata. Zvěř z pole vyženou plašiče

Marie s Alenou byly do Finska vybrány nejen proto, že jsou členkami ekotýmu a umějí dobře anglicky. Ale i kvůli tomu, že jejich rodiče byli ochotní podílet se na nákladech na cestu. To ale nakonec nutné nebylo, škola to totiž zvládla díky sponzorům. Přispěl místní zastupitel František Klaus se synem Michalem, absolventem liběšické školy, a dále litoměřické firmy Eiwa – Dent a LTnet a liberecká AtomVet.

Ekotým se skládá ze zájemců od 5. do 9. třídy. Naposledy u školy vytvořili bezzásahovou plochu. „Žáci tam postavili plot a budou pozorovat, co zde bude růst, když nebudeme sekat,“ přiblížila Hotová. Děti dále ve škole kreslí na zeď mapu Českého středohoří. V celém zařízení se také důsledně třídí odpad od papíru přes PET lahve, sklo, textil a obuv až po drobné elektrické přístroje a drobný nebezpečný odpad.

V minulosti žáci vyseli bylinkovou zahrádku za školou. „Také krásně zpracovali divadlo o biodiverzitě pro mateřskou školu a děti z prvního stupně,“ pochválil Smrčka.

Ilustrační foto.
Komentář: Křup, srk? Ticho! Kino není občerstvení