Firma Metal Recykling, která hodlá v areálu bývalé Labeny vykupovat druhotné suroviny, přitom počítá s jejich úpravou a plánuje tu používat rozbrušovací a řezací zařízení, hydraulické nůžky, lis na kovový materiál. A to zhruba 200 metrů od obytných domů.

Vedení obce s tím nesouhlasí. Sulejovičtí se obávají nejhoršího, proto žádají firmu o bližší vysvětlení. Zatím marně. Její jednatel, který měl na pondělním veřejném zasedání zastupitelstva seznámit obyvatele Sulejovic se záměrem firmy včetně záměrů budoucích, nedorazil. Krátce před jednáním vzkázal lidem, kterých se sešlo v sále kulturního domu zhruba sedmdesát, že z osobních důvodů.

Chystali se bránit
„Nejspíš se báli reakce místních lidí. Toho, že je nepřesvědčí. V areálu už totiž probíhají nějaké úpravy a rekonstrukce,“ reagoval na zprávu Jan Masopust.
„Kdyby byly jejich podnikatelské představy otevřené, tak by asi pravděpodobně přijeli a nebáli se je zveřejnit. Mně se to nelíbí,“ řekl Karel Horčic, další z místních občanů. „Firma se ale nejspíš cítí silná v kramflecích a věří, že to, co chce prosadit, prosadí,“ uvažovali další z přítomných.

To, že má seznámit obec se záměry důkladně a důsledně, přitom firmě doporučil Václav Veltruský z krajského odboru životního prostředí.

„Svůj podnikatelský záměr jsem vysvětlil písemně, což považuji za dostatečné,“ řekl včera Deníku Richard Nemčok, jednatel firmy Metal Recykling, která si v Sulejovicích zatím na pět let pronajala pozemky a budovy od společnosti Commexim Group.

Přestože firma ve svém záměru uvedla, že chce vykoupit maximálně 600 tun druhotných surovin ročně, čímž nemusí být její záměr posouzen procesem EIA (tj. z hlediska posuzování vlivů záměru na životní prostředí), a proto nepotřebuje vyjádření obyvatel obce, hydraulické nůžky či lis ukazují podle Sulejovických na to, že chce šrot zpracovávat. Jsou přesvědčeni, že je toto množství nekontrolovatelné a obávají se, že původně avizovaných 600 tun může v budoucnu ročně vzrůst až několikanásobně.

„Předpokládali jsme, že tam budou lidi přivážet šrot na vozíkách, oni ho vykoupí, shromáždí a pak odvezou. Nikdy nebyla řeč o tom, že ho tu budou řezat, dělit, lisovat,“ řekl starosta Jan Munčinský.

Na žádost hygieniků musela nechat firma vypracovat hlukovou studii. „Na základě posouzení dostupných dat je v současné době připraveno souhlasné stanovisko k záměru, včetně podmínek, které musejí být splněny,“ sdělil ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

Nechtějí ani továrnu
O souhlas s výkupem druhotných surovin do 600 tun ročně požádala letos na jaře nejprve společnost Commexim Group, která obchoduje s produkty pro hutní průmysl. S tím zastupitelstvo souhlasilo. Odmítlo ale její záměr vybudovat v areálu továrnu na zpracování feroslitin. Místní lidé proti ní podepisovali na jaře petici. A Commexim Group pronajala část svého areálu firmě Metal Recykling.

„Už se tu mohlo pracovat čtvrt roku. Od upravování kovu jsem upustil. Jestliže mi nepovolí zahájit provoz, budu vymáhat vynaložené náklady a ušlý zisk soudní cestou,“ pohrozil Richard Nemčok.

Jediným nástrojem k obraně je podle starosty změna územního plánu obce s omezeními pro průmyslovou výrobu. V sousedství areálu se počítá s desítkami parcel pro výstavbu rodinných domů.