Nejen obří přehrady, ale i stavby nebo opravy malých rybníků a nádrží. To je cesta, kterou se do boje se suchem vydávají některé obce na Litoměřicku. Do revitalizace stávajících vodních ploch se pustili také v Mšeném-lázních. Starosta obce Josef Bíža uvedl, že obnovou prošlo bývalé přírodní koupaliště a částečně také rybník v místní části Brníkov.

„Koupaliště svému účelu neslouží už od roku 2006. Ani po revitalizaci nebude určené ke koupání, ale k zadržení vody v krajině. Do jeho obnovy jsme z našeho rozpočtu investovali 600 tisíc korun,“ popsal Bíža s tím, že v plánu jsou ještě další drobné úpravy okolí. Jejich realizace však bude závislá na penězích. Stejně tak tomu bude v případě pokračování revitalizace rybníka v Brníkově. „Prozatím jsme tam vykáceli letité uschlé topoly, které hrozily pádem na blízké domy. S dalšími úpravami přijdeme, až se podaří sehnat finance,“ doplnil starosta.

Nápad na vybudování vodní nádrže se zrodil také ve Vražkově. Zatím však není jisté, že opravdu vznikne. Zastupitelé obce by se totiž nejprve museli shodnout na výkupu pozemků, na kterých by zamýšlená nádrž stála. Vražkovský místostarosta Vítězslav Škoda, který s myšlenkou přišel, přiblížil, že by se nacházela na okraji obce směrem na Mnetěš a napájel by ji tamní potok. „V blízkém okolí Vražkova žádná vodní plocha není. V době, kdy se potýkáme se suchem, by byla potřebná. Pozemky o rozloze přibližně 2800 metrů čtverečních by obec vyšly na zhruba 900 tisíc korun,“ dodal Škoda. 

Investice do oprav stávajících rybníků a nádrží plánují také v Lovečkovicích. Starosta obce Radek Černý popsal, že na obnovu čeká požární nádrž přímo uprostřed obce.

Půl milionu na nádrž v Lovečkovicích

„Získali jsme dotaci ve výši 250 tisíc korun z programu obnovy venkova Ústeckého kraje. Dalších 250 tisíc zaplatíme z rozpočtu. Nádrž čeká vyčištění, oprava hrází, zábradlí a odtokové části, aby voda neodtékala tak rychle,“ uvedl Černý a doplnil, že na letošní rok je počítáno také s odbahněním rybníků v místních částech Mukařov a Knínice.

Dalším projektem lovečkovického úřadu, který má přispět k zadržení vody v krajině, je výstavba dvou retenčních nádrží v lesích patřících obci. Jedna z nich by měla být pod Náčkovicemi a druhá u Touchořin. Peníze na jejich realizaci by obec chtěla získat prostřednictvím dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Novinkou v Lovečkovicích je vrt, který se stal záložním zdrojem vody. Podle starosty je jeho výtěžnost velká. Vodu z něj budou využívat některé spádové obce, kde už nyní řada obyvatel řeší problém s prázdnými studnami, a také místní dobrovolní hasiči. Voda z vrtu je zatím brána jako užitková a čeká se na její rozbory.

Na opatření přispívající k boji se suchem cílí také nová výzva ministerstva životního prostředí v programu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny. Příjem žádostí o dotace odstartoval včera a zapojit se mohou fyzické a právnické osoby, obecně prospěšné organizace, obce či spolky.