Už loni avizované kácení suchých stromů však město jako vlastník pozemků zatím provést nemůže. Proti jeho záměru se už podruhé odvolal spolek věnující se ochraně životního prostředí Ústecké šrouby.

Jak poukázal vedoucí litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler, další pádem hrozící soušky na Mostce, která je oblíbeným místem pro procházky, přibývají. „Čím déle budeme kácení odkládat, tím spíše se stane nějaké neštěstí. Prosíme naše občany, aby si v této lokalitě dávali velký pozor,“ upozornil Gryndler.

Podle zakladatele spolku Ústecké šrouby Lukáše Blažeje není kácení suchých stromů na vršku patřícímu do Chráněné krajinné oblasti České středohoří samo o sobě problém. „Agentura ochrany přírody a krajiny požaduje zachování biologicky cenného stromu s číslem 34. Litoměřice ovšem tento požadavek nerespektují. Kvůli jednomu stromu tak město blokuje kácení více než 150 stromů, které jsou ve špatném stavu,“ uvedl Blažej s tím, že agentura žádá také zajištění náhradní výsadby tak, aby nevznikly holiny.

Sklizeň meruněk na Třebenicku. Ilustrační foto.
Nezraje. Letnímu ovoci chybí slunce, sklizeň na Litoměřicku se opozdí

Ochranáři mají totiž obavy, že holá místa po vykácení nezarostou, čímž se celkově změní ráz Mostné hory. „Litoměřice nejprve neuložily náhradní výsadbu žádnou, nyní uložily náhradní výsadbu třinácti stromů za více než 150 kácených, což nestačí pro pokrytí holin,“ tvrdí Blažej.

Odmítá také to, že by spolek loni v září požadoval zrušení rozhodnutí o povolení kácení, ale pouze jeho úpravu tak, aby byly dodrženy požadavky Agentury ochrany přírody a krajiny. „Nyní opět navrhujeme pouze změnu rozhodnutí tak, aby nebylo povoleno kácení stromu číslo 34 a aby byla navýšena náhradní výsadba,“ doplnil Blažej.

Zmíněný strom označený číslem 34 je buk bez koruny, ze kterého zbylo jen torzo. Podle vyjádření odboru životního prostředí Agentura ochrany přírody a krajiny ve stanovisku z července nepožadovala, ale pouze doporučila zachování dotčeného buku. Ten je považován za takzvaný doupný strom, tedy s přírodními dutinami, jež mohou jako hnízda nebo úkryty využívat různí živočichové.

V roce 2021 se do soutěže vín s mezinárodní účastí přihlásilo celkem 657 soutěžních vzorků vín od 114 vinařství a vinařů.
Vinařské Litoměřice se blíží. Podívejte se, kolik vín do soutěže dorazilo

Od prvoinstančního orgánu ochrany přírody a krajiny ale následně město povolení k pokácení stromu číslo 34 získalo. Odůvodněno bylo například tím, že torzo buku má řadu zvětšujících se prasklin po celé výšce kmene a doupný otvor je podle šetření neobsazený.

Co se týče náhradní výsadby, která podle Ústeckých šroubů neodpovídá újmě v podobě zhruba 150 pokácených uschlých stromů, plánuje město obnovit porost na Mostné hoře komplexně. „Spolek například chce, abychom již nyní začali s výsadbou. Není ovšem možné teď na místě vysadit třeba deset malých nových stromků, protože nám na ně prostě spadne jeden velký. Musíme se k obnově zeleně chovat s péčí hospodáře. Nejdříve je rozhodně potřeba pokácet uschlé stromy. Následnou výsadbu máme zodpovědně naplánovanou a zkonzultovanou s Chráněnou krajinnou oblastí České středohoří,“ nastínil Gryndler. Na obnovu zeleně v lokalitě Mostky nechává město zpracovat studii.

Už loni radnice bezplatně nabídla dřevo z pokácených stromů zájemcům z řad obyvatel Litoměřic, kteří si o něj prostřednictvím formuláře zažádali. „Pořadníky samozřejmě platí. Nevíme však, kdy budeme moci žádosti odbavit,“ doplnila Lenka Brožová z odboru životního prostředí.