Možná se to projeví nižšími výnosy. Shodují se na tom zemědělci z Litoměřicka, které tvoří jednu z nejvýznamnějších zelinářských oblastí v zemi.

Sadba, kterou zemědělci vypěstovali ve sklenících, je 
v tuto chvíli natolik vzrostlá, že by se měla sázet na pole. Kvůli zimě to ale nejde. „To, co máme předpěstované, je složené v halách a čeká se a čeká," řekl předseda představenstva společnosti Agrokomplex Ohře, která sídlí 
v Bohušovicích nad Ohří.

„Nedělá se v podstatě nic. Před třemi týdny jsme přihnojovali ozimy řepky a špenátu, od té doby se do polí nesáhlo. Nejde to, je to buď zmrzlé, nebo mokré. Přichází nám sadba květáku, kedlubnů, ale bohužel," vysvětlil.

Odhadl, že zpoždění oproti běžným rokům je v tuto chvíli asi 14 dní. „Ale natahuje se to, tento týden to vypadá, že zase nevyjedeme," řekl Zeman.

Rané zeleniny se tak podle něj dostanou na trh později. Protože kvůli počasí letos není možné pěstování rané zeleniny rozložit, jak je to obvyklé, dostane se pravděpodobně na trh všechna najednou, v jednom týdnu. Sklizeň raných druhů, jako jsou ředkvičky či kedlubny, se bude kumulovat.

„Dojde k poklesu ceny, protože bude přetlak zboží, všichni pěstitelé to vysází najednou," odhadl Zeman.

Mrazivé jaro a předjaří brzdí také menší pěstitele zeleniny. „Zima nás zdržuje. Brambory už tam měly asi 14 dní být, květák sázíme kolem 
14. dubna, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál," řekl soukromý zemědělec Petr Tůma 
z Terezína.

Do sadby zeleniny se i přes nepřízeň počasí pustil Zdeněk Hrdlička z Dolánek nad Ohří. „Mám tolik sadby, že to musím dát na pole, i kdybych nechtěl," řekl. Připustil, že na poli mohou rostliny ještě zmrznout. „Potřebuji ale místo na další sadbu," dodal.

S třítýdenním zpožděním se potýkají ve společnosti Agro Hoštka, která se zaměřuje na pěstování obilí, cukrovky či chmele.

„Nemáme zaseto, nedá se hrábnout na poli, všechno se posouvá," řekla hlavní agronomka Iva Veberová. Odhadla, že se to u cukrovky 
a jarního ječmene může projevit nižšími výnosy.