Výsadba nové aleje vzešla z myšlenky roudnických patriotů, spolužáků a absolventů roudnického gymnázia. Jak přiblížil mluvčí města Jan Vancl, do projektu pod pracovním názvem Alej gymnazistů se původně, za podpory Města Roudnice nad Labem, měly aktivně zapojit celé rodiny, které by měly unikátní možnost, pod odborným dohledem, vlastníma rukama společně stromy zasadit.

„Kvůli protiepidemickým opatřením však musel být termín akce přesunut z minulého podzimu na letošní jaro a plán se znovu změnil. Setkávání veřejnosti totiž bylo stále omezeno a stromy na výsadbu již nemohly čekat,“ vysvětlil Vancl.

„Loni v létě jsme si v krátkém období rozvolnění udělali třídní sraz. Zjistila jsem, že se řada spolužáků angažuje ve veřejném životě. Napadlo nás proto, že bychom mohli společně zorganizovat výsadbu stromů. Obrátili jsme se na Město Roudnice nad Labem a společně hledali místo, kde by mohla růst ovocná alej, která by kvetla, voněla a přitom neobtěžovala veřejnost popadanými plody,“ doplnila za absolventskou iniciativu Olga Haškovcová.

Akci finančně podpořila štětská papírna Mondi a Podřipská nemocnice.