Na ten okamžik nevzpomíná Milan z Litoměřic rád. „Jeli jsme s manželkou a dětmi po silnici z Litoměřic na Českou Lípu, už byla tma a mlha, takže viditelnost skoro žádná. I když jsem se snažil jet opatrně, najednou se před autem objevila srna a střetu už zabránit nešlo,“ vypráví s tím, že zvíře po nárazu zemřelo. „Zavolali jsme policii, která na místo přijela a povolala i myslivce. Ten srnu odvezl. Nám se naštěstí nic nestalo, jen auto to odneslo několika škrábanci,“ dodal.

Podle policejních statistik došlo v litoměřickém okrese od začátku letošního roku do pondělí 4. listopadu k 240 dopravním nehodám, jejichž příčinnou byl střet s lesní zvěří. Loni za stejné období to bylo 205 nehod se stejnou příčinou. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Ilustrační foto.
Na trati mají hotovo, vlaky mezi Lovosicemi a Louny už brzy zrychlí

Střetům aut se zvěří, jejíž počet se meziročně zvyšuje, pomáhají zabránit elektronické plašiče. Bezmála stovku jich uplynulou neděli instalovali myslivci na patníky podél jedné ze silnic u Litoměřic. Přesné místo nechtějí uvést z obavy před případnými krádežemi.

„Dotčený úsek na Litoměřicku jsme dlouhodobou studií společně s mysliveckými hospodáři a krajskou dopravní policií vyhodnotili jako jeden z nejrizikovějších v celém Ústeckém kraji,“ uvedl Kamil Plíšek, předseda Podřipského zájmového sdružení majitelů honiteb, které s myšlenkou instalace plašičů přišlo. Sdružení nechalo elektronické plašiče namontovat podél silnic také na Roudnicku a Lounsku. Právě na úseku na Lounsku, kde slouží zařízení už delší dobu, si nimrodi ověřili, že systém funguje dobře. „V předchozích dvou letech jsme tam evidovali 40 srážek se zvěří. Za dobu působení plašičů tam došlo jen k jedné, a ta ještě byla diskutabilní,“ popsal Plíšek s tím, že na osazování spolupracuje sdružení s Ústeckým krajem, který instalace plašičů platí. Jeden stojí okolo 2500 korun.

Přístroj reaguje na světla aut

Zařízení o velikosti mobilního telefonu reaguje na světla aut. Světlomety dokáže detekovat na vzdálenost až 400 metrů. Pokud kolem něj auto projíždí, aktivuje se a začne vydávat vysokofrekvenční zvuk, který zvěři vadí, ale nijak jí neškodí. Poté, co se auto vzdálí, zvuk ustane a zvěř může v klidu projít.

Policisté upozorňují řidiče, že ke srážce se zvěří může dojít v kteroukoli denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. „Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře oslněno, zmateno a zůstává strnule stát na vozovce,“ upozornila mluvčí policie Pavla Kofrová.

Poslední přípravy techniky probíhají na Správě a údržbě silnic ve středisku Litoměřice
Připraveni, hlásí cestáři na Litoměřicku. Soli na zimu mají tisíce tun

Pokud už k nehodě se zvířetem dojde, šófer by se měl zachovat jako při kterékoli jiné dopravní nehodě. „Důležité je rozsvítit výstražná světla, použít reflexní vestu a umístit na silnici výstražný trojúhelník. Srážku se zvěří je nutné podle zákona nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu,“ připomněla Kofrová s tím, že v případě nahlášení nehody policii se o tento úkon postarají sami policisté.

V minulých letech se plašiče staly terčem zlodějů. „Po osazení nám jich více než polovinu ukradli. Pro zloděje je sice technicky jednoduché si plašiče odnést domů, nicméně netušíme, co s nimi chtějí dělat, jsou pro ně nepoužitelné,“ uvedl už dříve vedoucí odboru krajské dopravy Jindřich Franěk.