Lidé telefonovali a mailovali do redakce Deníku, jestli nevíme, co se děje. Obraz střekovského hradu plného dýmu je znepokojoval.

Historik by řekl, že nic divného se neděje, protože hrad postihly pohromy již mnohokrát. Z dějinného hlediska jenom opět hořel hrad Střekov, jenže tentokrát v době mírové. Před tím to byly požáry z války.

Pondělní požár vypukl v kuchyni restaurace, odkud se rozšířil do dalších prostor zámku. Zaměstnanci požár sami neuhasili, proto opustili prostory a oznámili událost na Krajské operační středisko.

"Návštěvníci hradu byli ohroženi požárem a splodinami kouře. V kuchyni explodovaly tlakové lahve, došlo k těžkým zraněním a cesta z hradu byla odříznuta," vylíčil scénář cvičení mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Cílem cvičení bylo ověření akceschopnosti jednotek požární ochrany. Tím se prověřila akceschopnost předurčených jednotek a skutečná doba jízdy na místo zásahu. Zároveň se vyzkoušela součinnost základních složek IZS.

Likvidace požárů na hradech patří k jedněm z nesložitějších z hlediska taktiky velení, záchrany a evakuace osob. "Hrad Střekov je obtížně přístupný pro evakuaci ohrožených a zraněných osob i z hlediska dopravy vody," dodal Lukáš Marvan.

Cvičení se zúčastnil Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje, jednotky HZS podniků a sboru dobrovolných hasičů obcí, celkem 8 jednotek - 55 zasahujících hasičů, dále Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR, Policie ČR – Letecká služba a Městská policie Ústí nad Labem.