close Jiří Kučera. info Zdroj: Deník / Balvín Jaroslav zoom_in „Jsem člověk a ne dobytek.“ S tímto nápisem na hrudi sloužil koncem minulého týdne Jiří Kučera, člen ostrahy litoměřické nemocnice. Tu zajišťuje českolipská bezpečnostní agentura BFB Falco. V pátek odpoledne se její šéfové s Kučerou snažili jednat. Přímo na recepci ve vestibulu nemocnice se před zraky nechápajícího personálu, pacientů a návštěv mezi nimi strhla asi půl hodiny trvající hádka.

Zaměstnanec agentury se s jejím vedením pře o údajné opakované neoprávněné zkracování hodin i jejich neproplácení. „Na leden mi naplánovali jen 144 hodin,“ zlobí Kučeru, který prý bere poslední měsíce v průměru kolem 11 tisíc hrubého.

Podle vedoucího Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj Aleše Kalvody může jít o porušení zákona, ale ne nutně. „Záleží na tom, zda má zaměstnanec rovnoměrně, nebo nerovnoměrně naplánované směny, na vyrovnávacím období a podobně,“ upozorňuje Kalvoda. Dodal, že Kučera o problému inspektorát dosud neinformoval. Nebo o tom aspoň neví.

Ve společnosti BFB Falco ale inspekce už v letech 2011 a 2013 byla. „V prvním termínu jsme zjistili poměrně závažná pochybení v oblasti mezd,“ líčí Kalvoda.

Kučera upozorňuje také na to, že nezřídka musí v nemocnici řešit konfliktní situace s opilými pacienty při jejich příjmu nebo odchodu. Podle zástupců agentury však něco podobného ve směrnicích není a k vyřešení podobných situací by měl přivolat městskou policii.

„Ač je zaměstnanec ostrahy, stále je pouze občan a jako takový nemá právo používat donucovací prostředky,“ popisuje generální ředitel BFB Falco Václav Fořtík. „Na co tedy máme kasr a obušek?“ nechápe Kučera.

I podle vedoucího litoměřické městské policie Ivana Králika je logické, aby konfliktní situace řešila ostraha. „Jsou tam první. Přeci nebudou stát a čekat, až přijedeme,“ je proti mysli Králikovi.

Podle něj do nemocnice ke konfliktním situacím policie vyjíždí zhruba jednou až dvakrát za měsíc. Žádné zásadnější bezpečnostní problémy v nemocnici si v posledních letech nevybavuje.

Rovněž vedení nemocnice popírá, že by za šest let, kdy využívá služeb uvedené agentury, došlo k fyzickým střetům zaměstnanců BFB Falco s pacienty nemocnice. „Pro takovéto případy je předepsán postup spočívající v povinnosti ohlásit tuto skutečnost jako mimořádnou událost,“ upozorňuje mluvčí nemocnice Naděžda Křečková s tím, že žádné takové události nemocnici hlášeny nebyly. Na konflikty s ostrahou si prý nikdy nestěžovali ani pacienti.

Podle pondělní Kučerovy zprávy v důsledku páteční bouřlivé diskuze ředitelé BFB Falco v jeho případě uznali dílčí chyby a slíbili nápravu. „Dali mi čestné slovo, že všechno, co mi dosud neproplatili, do koruny proplatí,“ uvedl Kučera.

Na to, že se chystá sloužit s uvedeným nápisem na hrudi, prý vedení upozornil s několikadenním předstihem. Proto si myslel, že spor vyřeší hned v pátek ráno. „Nemuseli jsme se půl hodiny hádat před lidmi odpoledne, když je jich tu nejvíc,“ uzavřel Kučera.