Společně s množstvím pozůstalých, kteří v těchto dnech přicházejí uctít památku svých nejbližších, procházejí proto hřbitovy v okrese i městští policisté, aby ohlídali bohatou výzdobu hrobů před rukama nenechavců.

„To víte, krade se všude, zrovna teď mi jedna paní říkala, že dala ve středu na hrob koš a je pryč,“ říká správce litoměřického hřbitova. „Když vidíte někoho u hrobu, nevíte, jestli je to příbuzný nebo není. Celý hřbitov asi uhlídat nelze,“ pokračuje dále.

Na žádného zloděje zatím nenarazili ani městští policisté. „Nikoho jsme nepřistihli, ale máme na hřbitově zesílené hlídky. Žádné krádeže nám také nebyly hlášeny, ale je možné, že lidé je zjistí až po Dušičkách,“ říká velitel Městské policie Litoměřice Ivan Králik. Zatím o žádném případu krádeží na hřbitově nevědí ani městští policisté ze Štětí a Lovosic.

Podle Jitky Vránové, která má na starosti správu hřbitova ve Štětí, nemají zatím ve Štětí s „dušičkovými“ zloději problém.

„Žádné hlášené případy, že by se kradlo na hřbitově, nemáme ani od lidí, ani od městské policie. V předchozích letech se takovéto krádeže sice objevily, ale pouze ojediněle,“ sdělila Deníku Vránová.

To, že se ve Štětí s úmyslným vykrádáním hřbitova letos nesetkali, potvrdil i ředitel štětské městské policie Jiří Hykl.

Hlídkují pravidelně

„Žádné krádeže na hřbitově jsme nezaznamenali. Ze strany městské policie je hřbitov zajištěný běžnými kontrolami. V minulosti se tu sice jednou tyto problémy objevily, ale jednalo se o duševně narušeného pachatele,“ přiblížil situaci ve Štětí.

Pravidelné kontroly hřbitova provádějí městští strážníci také v Lovosicích. Ani tam během letošních Dušiček nepřistihli nikoho při krádežích vzpomínkových předmětů. „Samozřejmě se na to budeme zaměřovat. Máme hřbitov v běžném výkonu a hlídáme tam, stejně jako loni,“ říká Jaroslav Janovský, ředitel Městské policie Lovosice.

Tresty jsou různé

Potrestání pachatelů, kteří odcizili předměty z hrobů, je různé. Vždy při tom záleží na vážnosti přestupku a výši škody.

„Trest se odvíjí od toho, jakou hodnotu mají odcizené věci. Tyto případy většinou předáváme Policii české republiky. Může se tam jednat i o trestný čin,“ vysvětluje velitel Městské policie Litoměřice Ivan Králik.