Díky poloze a vybavení vratnou dráhou sem jezdí trénovat posádky lodí z mnoha zemí světa. Jediné, co areálu o ploše 73 hektarů dosud chybělo, bylo odpovídající ubytovací a rehabilitační zázemí. To by se mělo změnit během následujících tří let. Český olympijský výbor rozhodl, že toto zařízení se stane součástí sítě sedmi Národních olympijských center, konkrétně pro veslování a kanoistiku.

„Národní olympijské centrum vodních sportů Labe aréna bude už v roce 2017 hostitelem Mistrovství světa v kanoistice a za další dva roky světového šampionátu ve veslování. Tento týden prodělává další zatěžkávací zkoušku při Mistrovství Evropy dračích lodí. Jsem nesmírně rád, že jsem se dočkal tohoto rozhodnutí,“ říká Zdeněk Pecka, ředitel Sport centra Račice, bývalý olympionik, který spolu s Václavem Vochoskou na dvojskifu patřil mezi první reprezentanty, již ponořili vesla do tehdy ještě nedokončené dráhy na místě končící těžby štěrkopísku.

Areál u račického kanálu bude jedním ze sedmi olympijských center v republice. Sportovní zázemí však nebude sloužit jen profesionálním veslařům a kanoistům. Využívat jej budou moci i děti a mládež. Na uskutečnění plánů se bude podílet i Ústecký kraj, který do něho investuje 60 milionů korun.

„Sportovní komplex projde rozsáhlou rekonstrukcí. Vznikne zde moderní zázemí s větší ubytovací kapacitou, sklad pro lodě, tréninkové a diagnostické centrum. Opravy potřebují i tribuny a věž. Dráha v Račicích bude sloužit hlavně pro závody na klasických tratích, na dlouhých tratích budou sportovci závodit na Labi ve Štětí, kde vyroste nová moderní loděnice Labe aréna, koncipovaná tak, aby odolala i povodním,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

V souvislosti s budováním sportovního areálu kraj zvažuje i rekonstrukci mostu ve Štětí. Zlepší se tak dopravní spojení s městem. „Pro Štětí bude mít aréna obrovský význam. Pozvedne jej na vyšší úroveň,“ myslí si hejtman.

Na financování sportovního centra se kromě Ústeckého kraje bude podílet i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které v průběhu deseti let zajistí 300 milionů korun.

Město Štětí přispěje 33 miliony. Část peněz by měla přijít i z Evropské unie. „Jsem přesvědčen, že některé kraje nám v budoucnu budou závidět, že u nás vyroste Labe aréna. Hlavně aby bylo v Labi dost vody,“ zavtipkoval hejtman Bubeníček.

Vytvoření Národního centra vodních sportů Labe aréna v Račicích je společným záměrem Českého olympijského výboru, Českého svazu veslování, Českého svazu kanoistiky, Města Štětí, Města Hoštka, Klubu vodních sportů Štětí a Sportcentra Račice. V souvislosti s tímto záměrem je připravované Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při vzniku Labe arény Ústeckého kraje. Zvláštní je, že v seznamu institucí není obec Račice, na jejímž katastru velká část areálu stojí.