Aktuální vlna onemocnění Covid-19 zatím nenutí zubní lékaře přerušovat nebo odkládat plánované neakutní zákroky a vyšetření. Shodli se na to Deníkem oslovení zubaři z Litoměřicka. Na rozdíl od jara, kdy se potýkali s nedostatkem ochranných pomůcek, jich nyní mají dost.

Zubní lékař Petr Hingar, který má svou ordinaci v Kostelní ulici v Lovosicích, potvrdil, že péči neomezuje. „Máme běžnou ordinační dobu. Pacientů se však dotazujeme, zda nepřišli do kontaktu s nakaženým. Máme štěstí, že máme disciplinované pacienty. Ti, kteří jsou v karanténě, se z vyšetření sami odhlašují a přesouvají návštěvy na pozdější dobu,“ sdělil Hingar.

Ochranných pomůcek má lovosický zubní lékař nyní dostatek, nemusí tak provádět jen ty nejnutnější zákroky, jako tomu bylo na konci března. Také v nedávno otevřené litoměřické zubní klinice Vivant Dentes na Mírovém náměstí plánovanou péči neomezují. Jak přiblížil její jednatel a lékař Daniel Kábrt, návštěvy ruší pacienti, kteří se nemohou dostavit kvůli karanténě.

„Všichni příchozí si při vstupu dezinfikují ruce a měříme jim teplotu. Vzhledem k tomu, že jsme kliniku budovali už v podmínkách pandemie, přijali jsme systémová protivirová technická řešení,“ uvedl Kábrt a popsal, že například původně plánovanou podlahovou dlažbu nahradily bezespárové lité podlahy z polyuretanu.

„Bezespárový polyuretanový lak nahradil také zamýšlené keramické obklady stěn. Navíc kontaminovaný aerosol vznikající při stomatologických ošetřeních v ordinacích přímo z operačního prostoru nad křesly odsávají speciální ventilační ramena,“ doplnil výčet protivirových opatření Kábrt. Běžnou pracovní dobu mají také další zubaři z Litoměřic nebo z Roudnice nad Labem.