Každoroční opatření, které je plánováno dlouhodobě dopředu, vyšlo letos v nejméně vhodnou dobu, kdy letní počasí skokem přešlo do sychraného podzimu.

Odstávka v průmyslovém areálu začala včera a skončí 12. října. „Omezení dodávky tepla je naplánováno od soboty do příštího pondělí a nebude okamžité. Budeme se snažit ve středu a ve čtvrtek teplo akumulovat do vytápěných objektů, aby v nich vydrželo přes víkend. Dodávky by měly být obnoveny v pondělí odpoledne. Dobu odstávky využijeme na dokončení oprav na jednom předávacím zařízení," uvedl Michal Štajnc, technický ředitel společnosti RATE Štětí, která spravuje 41 předávacích a výměníkových stanic v areálu Mondi Štětí a ve městě má necelých 400 odběrných míst.

Teplem z Mondi jsou vytápěny ve městě i všechny školy. „Nemyslím si, že bychom na jeden den museli pro školy vyhlásit „uhelné" prázdniny. V minulosti jsme ve školách udrželi vyučování i při teplotě 18 stupňů Celsia. V současné době jsou všechny objekty dobře zatepleny a tudíž i teplo se v nich dá udržet na přijatelných hodnotách," vysvětlil Tomáš Ryšánek, starosta města. Přesto minulý čtvrtek měli žáci v ZŠ Masarykova mimořádné volno, když škola byla bez dodávky vody vlivem havárie na přivaděči.

Odstávka v Mondi se netýká jen dodávky tepla, obyvatelé se musí obrnit trpělivostí i v případě možného zhoršení kvality ovzduší a zvýšení hluku. „Může k tomu dojít především na začátku a v závěru odstávky. Chtěl bych upozornit, že cílem prací je nejen dokončení některých investičních projektů, ale také zvýšení spolehlivosti technologií a tudíž i snížení hluku a emisí zapáchajících látek z běžného provozu během celého roku," dodal Vladimír Buk z oddělení ochrany životního prostředí společnosti Mondi.

KOLIK STOJÍ JEDEN GJ TEPELNÉ ENERGIE
Společnost RATE Štětí, která zajišťuje na Litoměřicku ještě rozvody tepla i v části Hoštka – Kochovice a pro čtyři bytové domy v ulici Na Pankráci ve Mšeném – lázních, určila pro letošní rok cenu tepla pro vytápění objektů na jejich patě ve výši 534,50 Kč za gigajoul (GJ).

V Lovosicích, kde teplo dodává společnost Lovochemi a služby zajišťuje obchodní společnost Tepelné hospodářství města Lovosice, začala topná sezóna v pondělí, ale pokud si odběratelé požádali o zatopení dřív, bylo jim vyhověno.

„Přes léto jsme likvidovali staré plynové kotelny, tři malé jsme zachovali pro vytápění, dva objekty jsou připraveny pro jiné využití. V současné době máme na 60 předávacích stanic sloužících pro 100 odběratelů tepla. Od roku 2014 držíme cenu za GJ 558 Kč bez DPH, nad příštím rokem je otazník, protože nám dodavatel už od tohoto měsíce mírně zvýšil cenu za jeden GJ," prozradil Martin Macháček, ředitel Tepelného hospodářství.

KDE KOLIK ZAPLATÍ
Teplo a teplou vodu dodává v Litoměřicích společnost Energie Holding, a to z 247 odběrných míst. Topnou sezónu zahájila v pondělí.

„Ceny platné pro rok 2016 ze sekundárního rozvodu na nejvyšší úrovni předání – dodávky tepelné energie do domovních předávacích stanic se nemění. Stálá (sjednaná) cena za dodávky tepelné energie je 270,03 Kč za GJ a proměnná (skutečná) 235,22 Kč/GJ. Výsledná cena bude pro každého odběratele odlišná, záviset bude na konečném poměru obou těchto složek ceny za rok 2016," uvedl Pavel Jonáš, předseda představenstva společnosti Energie Holding.

Ta v letošním roce zrekonstruovala technologii předehřívání vzduchu, který je vháněn do kotlů a tímto zlepšila efektivitu výroby tepla a zvýši spolehlivost provozu.

Od roku 2010 zajišťuje dodávky tepla v Roudnici nad Labem společnost Veolia Energie ČR. Teplou sezónu rovněž už zahájila ze 100 odběrných míst a 40 zdrojů, vesměs plynových kotelen, pouze jedna využívá lehký topný olej. Vytápí většinu obytných domů na sídlištích, řadu objektů v majetku města a také Podřipskou nemocnici s poliklinikou. Ceny za teplo se nám z centra v Praze nepodařilo do uzávěrky zjistit.