Podle mluvčího severočeské organizace Českého rybářského svazu Jana Skalského prý s ohledem na charakter řeky, její šířku, průtok, či hloubku lze předpokládat, že uhynulých ryb bude větší množství, než se podaří zajistit. „Určité množství ovšem řeka nejspíše odnese níže po toku, případně je zaznamenáme později, až vyplavou vlivem rozkladných procesů. Uhynulé ryby odešleme k odborné likvidaci,“ popsal.

Dle Skalského slov svědci líčili, že ke katastrofě došlo velice rychle. „V podstatě během několika vteřin hladina zbělala bříšky ryb, měly jich vyplavat doslova tisíce. Problém je, že na tom místě mají ryby zimoviště, protože na výtoku je voda o něco teplejší,“ líčil s tím, že sice ještě nemají výsledky analýzy, ale pravděpodobně za hromadný úhyn může louh.

Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka uvedl, že vzhledem k víkendovému času doposud nemají hotovou analýzu vzorků. „Ta bude až během pondělí. S největší pravděpodobností ale bude na vině papírna Mondi,“ poznamenal.

Bobří soutěska s vodopádem a nedaleká zaniklá osada Starosti.
FOTO: Bobří soutěska láká k zimnímu výletu. Pozor, v současné době je uzavřená

Podle rybářů jim podnik společnosti Mondi sice už svůj podíl na úhynu přiznal s tím, že se louh dostal do špatného odtoku. Nicméně dle vyjádření své mluvčí Mileny Hucanové Mondi zaznamenal zvýšené pH vody na své výpusti do Labe během sobotního rána. „Bezodkladně jsme nasadili rychlá opatření, která pH vracela k normálu. Zdroj krátkodobého úniku, který podle monitoringu nijak nesouvisel s provozem naší technologie, jsme identifikovali v dešťové kanalizaci,“ sdělila.

Již během sobotního odpoledne se prý pH vrátilo na standardní hodnoty a poté byl problematický úsek dešťové kanalizace zcela uzavřen. Firma kontaktovala ČIŽP, která incident vyšetřuje. „Kolegové na výpusti našli okolo dvaceti uhynulých ryb, což je nám velmi líto. Úřadům poskytujeme maximální součinnost a záležitost prověřujeme, abychom podobným incidentům v budoucnu předešli,“ dodala Hucanová.