Děti se musely popasovat i s pokousaným lýtkem od psa, okem poraněným od letícího kamene nebo s ošetřením zlomeniny klíční kosti po pádu ze skateboardu. Jinde zase byly připravené úkoly, kde si soutěžící museli poradit s různými druhy obvazové techniky a ošetřit pět různých zranění, například uzavřenou zlomeninu předloktí, tržnou ránu na palci nebo ránu na čele.
Tento úkol čekal i na družstvo dívek z druhého stupně Základní školy Bílá cesta v Teplicích. Se spolužačkami sem přijela také Kateřina, která byla kapitánkou družstva. „Myslím, že je to docela náročné. A to i kvůli počasí, protože fouká silný vítr a máme proto těžší práci s obvazy,“ zhodnotila.
„Zrovna na tomto místě se dívky při plnění úkolu musí spoléhat jen samy na sebe a nemohou se domlouvat v kolektivu, což je vždy těžší,“ doplnila Kateřinu její učitelka Monika Šebestová.
Družstvům z druhých stupňů základních škol práci neusnadňovali i samotní figuranti, kteří předstírali opilost a nechovali se zrovna jako vzorní pacienti. Na zásah měli deset minut. Na družstva z prvních stupňů, která měla méně složitější úkoly, zase čekaly situace, kdy si soutěžící museli poradit například s mužem, který byl po tonutí v bezvědomí. Součástí úkolů byla také komunikace s operátorem tísňové linky, kterého na jednotlivých stanovištích představoval rozhodčí.
Z Jablonce nad Jizerou na Semilsku přijela s osmačkami učitelka Linda Šturmová, která je vzdělává v přírodopisu a výchově ke zdraví. „Zatím se nám daří celkem dobře. Holky jsou sice trochu nervózní, ale na druhou stranu jsou velmi svědomité a baví je to. Hodně se sem těšily, je to pro ně i zážitek,“ poznamenala Šturmová.
Jejich výkon pak hodnotila rozhodčí Markéta. „Vždy, když je krvácivá rána, musí se použít sterilní obvaz. Ten tlakový obvaz je zase dost uvolněný, měl by být víc utažený, aby tlak působil na tu ránu. Ale nebylo to úplně špatně,“ zhodnotila výkon Markéta, která se před nástupem na gymnázium soutěží pro mladé zdravotníky také sama účastnila.
Soutěžící se do Štětí sjeli z Libereckého a Ústeckého kraje. Mezi družstvy z prvního stupně soutěžily děti ze Základní školy Koberovy u Jablonce nad Nisou, Základní škola kpt. Jaroše z Proboštova na Teplicku, Základní a mateřská škola z Ludvíkovic na Děčínsku, Masarykova základní škola z Litoměřic, Základní a mateřské školy v Jablonci nad Jizerou a Základní školy V. Nezvala v Mostě.
Žáci druhých stupňů na soutěž přijeli ze Základní školy v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou, ze Základní školy Bílá cesta v Teplicích, ze Základní školy v Dolním Podluží na Děčínsku, z Masarykovy základní školy v Litoměřicích, ze Základní a mateřské školy v Jablonci nad Jizerou a ze Základní školy Z. Štěpánka v Mostě.
Obě kategorie ovládla družstva z litoměřické „Masaryčky,“ která se shodně umístila na prvních příčkách.
Ředitelka z pořádajícího oblastního spolku Českého červeného kříže v Litoměřicích Olga Šotnarová přiblížila, že obě skupiny tak postupují do celostátního kola, které se bude konat 18. června na pražském Petříně. „Dohromady se soutěže účastnilo 72 dětí z 12 družstev, která postoupila z okresních kol. Účast byla tedy pěkná,“ doplnila Šotnarová.