Stěnu za zhruba 1 a půl milionu korun po celý červen testovali členové horolezeckého oddílu v čele se Zdeňkem Němcem, nyní už ji může využívat kdokoli. „Novou lezeckou stěnu jsme otevřeli první prázdninový den, jak jsme slíbili. Doufám, že bude dobře sloužit všem obyvatelům Roudnice," řekl při slavnostním otevření místostarosta Jiří Řezníček.

Na sportovišti se v pátek sešlo celé vedení města včetně starosty a dvou místostarostů. Všichni si lezení se zapůjčeným vybavením ihned také vyzkoušeli. „Každý zvítězil ve své kategorii, ale nejlepší může být jenom jeden a tím jsem byl já," řekl se smíchem Řezníček. „Na stěně jsem lezl úplně poprvé. Je to zvláštní pocit, když se vám nepodaří chytit úchyt a padáte. Pak jste rádi, že ten, co stojí dole, vás opravdu jistí," dodal s tím, že se na místo rozhodně bude vracet.

Stavba se vším všudy trvala asi dva měsíce. Vedení města přitom původně zvažovalo, že stěnu umístí k 3. základní škole, to ovšem nepovolil statik. Nakonec tak stojí u zadní stěny zimního stadionu, přístup k ní je z aleje 17. listopadu. Navržená je jako samonosná samostatně stojící.

„Stěna konečně bude moci přinášet radost nám všem, kteří rádi překonáváme výzvy a překážky. S tím, abychom veřejnosti umožnili lézt, však úzce souvisí i potřeba dodržovat daná pravidla a bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že se jedná o téměř dvanáct metrů vysokou stěnu, na které je možné si nedbalostí přivodit i smrtelný úraz, nebrali jsme situaci na lehkou váhu," upozornil tajemník roudnického úřadu Pavel Chaloupka.

Součástí úprav je tak i oprava oplocení a vstupní branky, která bude v době od 20 do 8 hodin uzamčená. Na stěnu také dohlíží nový pevný kamerový bod.

„Od samého počátku jsme v kontaktu s místním horolezeckým oddílem, který po vzájemné dohodě, alespoň z počátku, zavede každé pondělí od 17 do 20 hodin takzvané výcvikové odpoledne, kdy může kdokoliv neznalý lezení přijít a pod dozorem zkušeného instruktora bude nejen po teoretické, ale i praktické stránce seznámen a zacvičen do jištění a zvládání dalších úkonů souvisejících s lezením na umělé lezecké stěně," informoval Chaloupka. Každá středa od 17 do 20 hodin je pak určená výhradně tréninkům horolezeckého oddílu.

Mimo zmíněný čas je stěna volně otevřená veřejnosti, avšak pod podmínkou dodržování provozního řádu. „Pro každého lezce z něj mimo jiné vyplývá, že využívání lezecké stěny je určeno pouze osobám znalým jištění a samotného lezení nebo pod dozorem takových osob, to vše výhradně na vlastní nebezpečí," doplnil mluvčí města Jan Vancl.