Kotvit 48 hodin zdarma, z odběrných sloupků s užitím přístavní karty čerpat elektřinu. To budou služby, které v budoucnu nabídne nově vznikající veřejné přístaviště pro malá plavidla na Labi ve Štětí. S jeho výstavbou právě začalo Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). Jde o další z projektů, kterými chce ŘVC podpořit rekreační plavby. 

"Veřejné přístaviště pro 12 malých plavidel o délce do 20 m vyrůstá na pravém břehu Labe v těsné blízkosti centra Štětí a turistům začne sloužit na jaře 2023. Molo bude mít délku 62,4 metru a bude vybaveno 6 šikmými výložníky. Ty jsou plovoucí a sklopné, což zajistí jejich bezpečnou polohu v případě povodní," popsal Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest ČR.

"Konstrukce mola je pevná a počítá se s jejím zatápěním už při úrovni pětileté vody. K molu není přiveden vodovod, tři odběrné sloupky tak budou zajišťovat pouze připojení na elektrickou energii. Její čerpání bude možné pomocí přístavní karty ŘVC ČR," pokračoval Bukovský s tím, že přístup na molo bude bezbariérový. Zajistí jej čtyřmetrová přístupová lávka.

„Jsme rádi, že se nám daří naplňovat plány a zahušťovat síť veřejných přístavišť, které umožní turistům naplno využít řeku a zároveň poznávat její okolí. Rozvoj rekreační plavby je znatelný v celé Evropě a čím dál více i v České republice,“ řekl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR, investora a provozovatele přístaviště. „Nedávno jsme zahájili výstavbu obdobného přístaviště v nedaleké Roudnici nad Labem a Čelákovicích, brzy bude dokončena modernizace přístaviště v Litoměřicích. Podmínky na Labi tak postupně přibližujeme turisticky atraktivním vodním cestám, jako je Baťův kanál a Vltava,“ dodal.

Stavba je založena na svislých nosných ocelových sloupcích, které jsou kotveny do říčního dna přes železobetonové piloty. „Právě probíhá vrtání pilot, které je v tomto místě jednodušší díky umístění vrtné soupravy na nasypané hraně. Není tak nutné využívat soulodí, které bývá složitější na manipulaci,“ dodal Jan Zeman, vedoucí projektu společnosti Metrostav, která stavbu realizuje. 

Nové přístaviště ve Štětí má stát 22,3 milionu korun bez DPH. Financuje ho Státní fond dopravní infrastruktury.

O Ředitelství vodních cest ČR

ŘVC ČR je organizační složkou státu, zřízenou ministerstvem dopravy k zabezpečení přípravy a realizace výstavby a modernizace dopravně významných využívaných vodních cest a dalších staveb nutných pro provoz na vodních cestách.
Ředitelství vodních cest ČR rovněž provozuje veřejné přístavy a přístaviště i remorkér Beskydy.

Zdroj: ŘVC