Čím dál tím více aut projíždí obcemi, zvýšila se prašnost, lidé bydlící u silnice si stěžují na hluk a otřesy. Zhoršila se bezpečnost chodců. To vše podle starostek zapříčinila již déle než dvouletá uzavírka v Sebuzíně a také nedokončená dálnice D8.

V Sebuzíně se před více než dvěma lety sesunul svah pod silnicí. Zkratka z Ústí do Litoměřic je od té doby uzavřena a řidiči využívají objízdnou trasu právě přes vesnice na Litoměřicku. Alena Vacková a Ludmila Pafelová volají po tom, aby se neutěšená dopravní situace řešila.

Žalhostická starostka Alena Vacková neskrývá emoce. „S tím Sebuzínem se nic nedělá i přesto, že situace zde byla označena za havarijní,“ nastínila problém.

Kvůli uzavírce tak přes Žalhostice denně projede mnohonásobně více aut než dříve. Brzy navíc začne sezona a obcemi začnou kromě osobních vozidel proudit také náklaďáky. Vacková má strach především o děti, které navštěvují školu přímo u silnice. „Vždy, když slyším sanitku, jak projíždí obcí, trnu hrůzou, zda se něco nestalo,“ říká.

Se stížnostmi se připojila i Ludmila Pafelová, starostka Velkých Žernosek. Potvrdila, že především za poslední rok se doprava v obci velmi zhoršila. Důvody vidí stejné, uzavírku v Sebuzíně a nedostavěnou dálnici.

„Novému mostu velmi fandíme, ale když není dostavěna dálnice, auta stejně jezdí přes nás. Situace nás trápí, občané si stěžují, je to neúnosné,“ komentuje situaci starostka.

Dodává, že když se navíc stane na druhé straně řeky nějaká nehoda, jako tomu bylo v úterý, většina aut volí trasu přes Velké Žernoseky, Žalhostice a okolní vesnice. Pafelová má obavy také z nákladní dopravy. Firmám začne sezona, přibudou zakázky i kamiony.

Nepříjemnou situaci nechtějí obce nechat dovést do tragického závěru – do doby, kdy se stane nějaké nehoda. V úterý 30. března se tak na žernoseckém úřadě sejdou zástupci postižených obcí, Správy a údržby silnic, Policie a litoměřického odboru dopravy a budou hledat řešení.

Starostky zmínily také potřebu doplnění či obnovu dopravního značení. O to již delší dobu žádají. V Žalhosticích chybí zrcadla u viaduktu a ve Velkých Žernosekách například značení u místní školky. To vše by přispělo ke zvýšení bezpečnosti občanů i řidičů.

Dobrou zprávou pro hustou dopravou sužované obce může být plán Ústeckého kraje na opravy v Sebuzíně. Nebude se jednat o pouhou opravu propadlé silnice. Chystá se vybudování přemostění a okružní křižovatky. Kraj na to dá miliony.

„Co se týká nákladů, v plánu investic na rok 2010 bylo uvolněno na rekonstrukci mostu přes železnici číslo 24721-1 Sebuzín 26 milionů korun. Ve výběrovém řízení na dodavatele bude tato částka ještě upřesněna,“ sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.