Ředitel krajské záchranné služby Ilja Deyl přiblížil, že původní základna nebyla vhodná ani dispozičně, ani lokalitou. „To se ukázalo v období povodní, neboť objekt byl v záplavové oblasti. To je z hlediska funkčnosti ne nezanedbatelný fakt,“ poukázal Deyl. Během povodní v roce 2002 a 2013 totiž záchranáři museli své zázemí opustit.

Stavba dvoupodlažního objektu začala v červnu roku 2020. Dokončená byla letos v lednu. Záchranáři se do nových prostor stěhovali na konci března.

Na výjezdové základně slouží v nepřetržitých směnách 24 lidí. Na nové prostory si postupně zvykají také záchranářky Eva a Šárka. „Oproti stísněným podmínkám na bývalé základně je tady mnohem více prostoru, až se tady navzájem hledáme. Výhodnější je také umístění základny. Dříve jsme v případě výjezdu mimo město museli složitě kličkovat centrem. Nyní jsme za chvilku na dálnici nebo na silnicích směr Libochovice či Třebenice,“ zhodnotily záchranářky výhody nové stanice.

Město Hoštka.
Hoštka nebude mít o nové obyvatele nouzi. Vzniknou desítky stavebních parcel

Jak připomněl Ilja Deyl, v loňském roce vyjeli záchranáři ze své základny v Lovosicích celkem ke 2,6 tisícům případů, což je průměrně 7,1 výjezdů denně. V celém Ústeckém kraji vyjeli záchranáři k více než 96 tisícům případům. Což je 263 výjezdů za den. Podle mluvčího krajské záchranky Prokopa Voleníka počet výjezdů každým rokem narůstá. „V lovosické základně vzniklo kompletní zázemí, jehož součástí jsou čtyři stání pro sanitní vozy. Zároveň je tu také stání pro speciálně upravená technická vozidla určená pro řešení mimořádných událostí s hromadným postižením zdraví. Výhodou této základny je také skutečnost, že disponuje nejen komfortním zázemím, ale je tu vybudován i dostatečný sklad zdravotnického materiálu,“ uvedl Voleník.

V nové základně se ve 12hodinovém směnném provozu střídá vždy jedna výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci společně s jednou posádkou rychlé zdravotnické pomoci.

Ilustrační foto
Litoměřický hrozen zná svého vítěze. Je jím Solaris od Skráška

„S tím jak rostou počty výjezdů, tak se může do budoucna eventuelně počítat i s tím, že budeme základnu rozšiřovat,“ doplnil Voleník.

V původní budově záchranky v Přístavní ulici, která patří městu, má podle informací starosty Lovosic Milana Diana vzniknout zázemí pro výtvarný obor základní umělecké školy.