Úprava má prodej na náměstí omezit
Zákon o místních poplatcích stanovuje maximální cenu za každý i započatý metr čtvereční užívaného veřejného prostranství a každý započatý den na 10 korun. V případě prodejních či reklamních zařízení, lunaparků a jiných atrakcí může obec tuto sazbu zvýšit až na její desetinásobek, tedy na 100 korun. Přestože se vedení litoměřické radnice chystá ceny zvednout, stále zůstanou pod touto maximální hranicí. Výjimku mají tvořit zařízení sloužící pro poskytování prodeje na Mírovém náměstí.

„Jedním z důvodů pro změnu obecně závazné vyhlášky je řešení situace na Mírovém náměstí, které není primárně určené pro stánkový prodej. Tomuto účelu má sloužit především městská tržnice. Vyhláškou o místním poplatku za užívání veřejného prostranství není možné provést takovou regulaci, která by stánky na Mírovém náměstí zakázala, je ale možné stanovit maximální sazbu poplatku a tím prodej omezit. Z tohoto důvodu bylo Mírové náměstí zařazeno do samostatné I. zóny, kde se stanoví maximální sazba 100 korun na metr čtvereční a den, u ostatních veřejných prostranství se sice stávající částka 25 korun navyšuje na 50, ale pod hranici maximální sazby," stojí v odůvodnění návrhu, kterým se litoměřičtí zastupitelé mají ve čtvrtek zabývat.

Více ovšem mají zaplatit nejen stánkaři, ale například i provozovatelé předzahrádek. Zatímco podle stávající vyhlášky je měsíční paušální částka za umístění předzahrádky o velikosti do 30 metrů čtverečních 200 korun a za větší 400 korun, nově to má být v lokalitách I. a II. kategorie 400 a 800 korun. V případě, že litoměřičtí zastupitelé novou vyhlášku schválí, začne platit po patnácti dnech od vyhlášení.

Další body z programu jednání
Kromě této úpravy má vedení města ve čtvrtek od 16 hodin v sále litoměřického hradu jednat například také o podání žádosti o dotaci na výstavbu takzvané biketower, o které jsme informovali v úterním vydání novin, nebo na projekt úprav v Palachově ulici. Zastupitelé budou rovněž schvalovat dotace nad 50 tisíc korun v oblasti kultury a sociálních služeb nebo žádost o finanční podporu zařízení Fondu pro ohrožené děti Klokánek.

Součástí programu jednání je také celá řada rozpočtových opatření. Zastupitelé mají rozhodovat například o penězích na aktualizaci projektové dokumentace k rekonstrukci atletického oválu při ZŠ Havlíčkova nebo na odstranění havárie vody u ZŠ Boženy Němcové. Osazení trvalé světelné signalizace v ulicích Na Valech, Sovova a Osvobození má město stát 4,5 milionu korun. 5,5 milionu korun si žádá rekonstrukce pavilonu T na Zahradě Čech a zahájení výstavby zimní zahrady.