Soud návrh zamítl

„V pátek jsme od soudu obdrželi usnesení, kterým zamítá návrh přípravného výboru na konání místního referenda o zákazu heren ve městě. Soud uznal správnost postupu města. V tuto chvíli je pro nás tedy záležitost uzavřená. Referendum ani podklady pro zastupitele k němu nepřipravujeme," potvrdil tajemník litoměřického městského úřadu Karel Chovanec.

Spor o doručení

Spor petičníků s městem se týkal zdánlivé maličkosti, a to způsobu doručení připomínek úřadu k petici a podpisovým archům. Městský úřad nechal výzvu k doplnění návrhu na uspořádání referenda zaslat Petru Panašovi (SZ) jako zmocněnci přípravného výboru poštou. Panaš byl tou dobou ovšem v zahraničí, dokumenty si tak nestihl převzít včas. Očekával, že město dokumenty zašle elektronicky, jak údajně požadoval.

„Vzhledem k tomu, že výzva obsahovala i podpisové archy, nebylo možné ji odeslat prostřednictvím datové schránky. Proto byla odeslána doporučeně poštou," argumentovalo už dříve vedení litoměřické radnice v tiskovém prohlášení.

Co bylo na petici špatně?Návrh na vyhlášení místního referenda k plošnému zákazu hazardu obdržel Městský úřad v Litoměřicích 9. července. Na podpisových arších se objevilo 2148 podpisů, úřad uznal platnými pouze 1678 z nich. „Podrobnějším zkoumáním jsme objevili závažné nedostatky," uvedl tajemník úřadu Karel Chovanec. Chybovost přesáhla 23 %, nebylo tak dosaženo zákonného počtu 1932 oprávněných osob. Na základě toho městský úřad v souladu se zákonem o místním referendu vyzval zmocněnce k odstranění nedostatků. Petr Panaš ovšem pobýval v té době v zahraničí, výzvu úřadu k doplnění návrhu na vyhlášení referenda zaslanou poštou tak neobdržel včas a lhůtu pro nápravu propásl.

„Špatné doručení připomínek městského úřadu k našemu návrhu jsem rozporoval. Soud ho ovšem označil za správné a naši žádost tak zamítl," řekl k čerstvému odůvodnění ústeckého krajského soudu Petr Panaš.

Návrh na vyhlášení referenda, které petiční výbor požadoval vypsat spolu s říjnovými komunálními volbami, tím soud smetl ze stolu.

„Nyní nám nezbývá než sledovat, zda uspěje nový legislativní návrh na regulaci hazardu z dílny Ministerstva financí. Jím navrhované omezení loterií nám přijde dostačující, včetně jednoho registrovaného kasina ve městě. Pokud zákon neprojde nebo dojde k úpravám jeho znění, chystáme se o podmínkách regulace hazardu jednat s novým vedením města," doplnil k dalším krokům Panaš.

O osudu heren ve městě budou však už za necelé dva týdny rozhodovat ve Štětí nebo v Lovosicích.

Zastupitelé ve Štětí původně vyhlásili místní referendum o hazardu na 5. září. Iniciátoři petice však navrhovali termín shodný s komunálními volbami, tedy 10. a 11. října. Obrátili se na krajský soud a ten jim vyhověl.

Podobný scénář se následně opakoval i v Lovosicích. Tamní zastupitelé vyhlásili referendum na základě petice na 20. září. Soud aktivistům znovu vyhověl a termín stanovil taktéž na termín 10. a 11. října.

Ve volebních místnostech tak na voliče budou čekat dvě urny a dvě odlišné komise.