Sousedský spor v zahrádkářské kolonii ve Štětí vyústil ve vzájemné obviňování, ve kterém se skloňují ostrá slova jako šikanování, nezákonné podnikání či obohacování. Kdo má pravdu, nelze určit.
Do redakce Deníku dorazil podnět od zahrádkářky Frýbové, která několik let hospodaří v zahrádkářské kolonii ve Štětí, nad továrnou Mondi. Nelíbí se jí, že musí už druhým rokem platit za vodu, aniž by tolik kubíků za rok spotřebovala. Navíc závazkové vztahy kolem vody jsou nejasné.
„Nevím, proč mám za vodu platit přes 1400 korun, když jsem spotřebovala maximálně pět kubíků. Vloni dokonce jsem platila přes dva tisíce,“ uvedla Frýbová. Voda však nejsou jediné nejasnosti.
„Je to problém, který se táhne už od loňského roku,“ přiznal Václav Piši, kterému Frýbová má platit za vodu, a dodal: „Dříve se vyúčtování rozepisovalo. Na výboru se ale řeklo, že to není potřeba.“
Pro pochopení sporu je nutné uvést ještě další detaily. Zahrádkářská kolonie leží na dvou pozemcích. Jedna část má už patřit městu Štětí, druhá byla vrácena v restituci a momentálně je na ní uvalena exekuce. A na této části mají své zahrádky jak Frýbová, tak Piši. Ten je zároveň předsedou zahrádkářské kolonie.
„Vodu bereme z vodovodního řadu, který patří Mondi. Smluvní vztah je uzavřen mezi továrnou a mnou. Je centrální vodoměr a Mondi chce zaplatit za celkový odběr. Každý zahrádkář pak má vlastní vodoměr,“ popsal Piši.
„On na té vodě asi vydělává, určuje si cenu a přitom není nikde registrován,“ uvedla Frýbová.
S tím ale Piši nesouhlasí. „Poplatek za kubík vody byl v roce 2010 stanoven na 65 korun, za rok 2011 70 korun. Cenu jsme si odsouhlasili na výboru, kam ale paní Frýbová nechodí. Dále se poplatek skládá z členského poplatku za známku ve výši 100 korun a účelového příspěvku 200 korun, který za rok 2011 byl zvýšen na 300 korun. Zbytek pak tvoří spotřebovaná voda,“ nastínil Piši.
„Předseda říká, že se musí platit celorepublikovému svazu zahrádkářů. Když jsem to zjišťovala, tak u něho přitom nemáme být registrováni. Kam ty peníze tedy jdou?“ zaspekulovala Frýbová. Deníku Piši potvrdil, že podpisové právo k bankovnímu účtu má on a hospodářka. Jakoukoliv netransparentnost odmítl.
„Paní Frýbová porušila osadní pravidla. Brala si vodoměr domů. Ona tvrdí, že tam má maximálně pět kubíků. Můžeme tomu věřit, ale také nemusíme. Takže jsem stanovil, že spotřebovala 15 kubíků,“ konstatoval Piši. Peníze chce do konce dubna.