Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolek zachránil chátrající svatostánek. V sobotu ho otevírá

Konojedy – Začínal s opravami křížků, pak si troufl na záchranu kalvárie na Ostré a v srpnu dovedl do konce velice náročnou rekonstrukci konojedského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

24.9.2016
SDÍLEJ:

Velice náročná rekonstrukce konojedského kostela Nanebevzetí Panny Marie skončila.Foto: Deník/Karel Pech

To je jen stručný výčet projektů, které uskutečnil Spolek pro obnovu památek Úštěcka. V sobotu 24.9. odpoledne bude konojedský kostel po více než 20 letech slavnostně otevřen veřejnosti. Zajistit stavebně restaurátorské práce v časovém presu byl husarský kousek. Zásluhu na tom má nejen spolek a řemeslníci, ale i instituce, jejichž představitelé akci fandili.

Spolek, který má svatostánek od roku 2014 ve své správě, na jeho záchranu získal dotaci necelých 30 milionů korun z EHP a Norských fondů. Čerpání může být pro investory v oblasti záchrany památek dobrým vzorem.

Z těchto prostředků byla realizována oprava fasád, statické zajištění, obnova interiéru včetně restaurování dveří a zachovaného mobiliáře. Opraven byl krov, vyměněna krytina nad oratoří, obnoveny podlahy, elektroinstalace a interiér byl kompletně vymalován.

Kostelem zazní sváteční koncertOtevření kostela ozdobí koncertem komorní sbor 
a orchestr Piccolo coro& Piccola orchestra vedený Markem Valáškem. Zazní díla Praetoria, Mozarta, 
J. S. Bacha, Martinů, Čajkovského, Pärta a Handla.

„Vedle stavební činnosti probíhaly i práce restaurátorů. Obnovena byla architektura sedmi mramorových oltářů, kazatelna, interiérové dveře, soubor dubových lavic, kříž a Boží oko na západní fasádě lodi kostela," uvedl předseda spolku Tomáš Hlaváček.

Stavbu prováděla firma PAMA a díky ní je kostel jako znovu postavený. Vrátilo se do něho z církevních objektů na severu Čech a prošlo restaurováním několik cenných předmětů včetně velkého obrazu nad hlavním oltářem. Majitel zámku a kostela Vladimír Přibyl bude usilovat o to, aby se sem vrátily i původní varhany.

V kostele se budou konat kulturní a společenské akce, možná i bohoslužby. Dnes po slavnostním otevření se návštěvníci budou moci zaposlouchat do koncertu v provedení komorního sboru a orchestru Piccolo coro& Piccola pod vedením M. Valáška zazní díla M. Praetoria, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, B. Martinů, P. I. Čajkovského, A. Pärta a G. F. Handla.

Autor: Václav Sedlák

24.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litoměřice, ilustrační foto.

Litoměřice trápí polétavý prach. Radnice hledá zdroj

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Česká republika - Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Děti s rytmem v těle válí hip-hop. Prodraly se až na mistrovství v Holandsku

Litoměřice - Děti z DMC Revolution budou o víkendu bojovat o světový titul.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení