V Lovosicích například spojily síly tři subjekty a vzniklo uskupení LOVO Spolu. Jedná se o rodinné centrum Mozaika, agenturu Krejchee Production a Sdružení Šance Lovosice.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Vojtěch Krejčí z Krejchee Production popsal, že prvotní myšlenkou pro LOVO Spolu bylo pomáhat těm nejpotřebnějším. „Domluvili jsme se nejprve s centrem Mozaika a postupně oslovili další dobrovolníky, kteří nám pomáhají vše zajišťovat. Přidalo se k nám také sdružení Šance, které běžně pomáhá seniorům či zdravotně postiženým, a proto koordinuje pomoc právě pro ně,“ řekl Krejčí s tím, že pro seniory mají připravené také malé balíčky. Ty obsahují roušku, dezinfekci, jednorázové rukavice, baterky, vitamín C a informační leták s důležitými kontakty.

Distribuce a prodej dezinfekce v Litoměřicích
FOTO: Na litoměřické tržnici se prodávala dezinfekce. Peníze opět pomohou

Senioři tento balíček dostanou od příštího týdne zdarma při nákupu v Potravinách Krátký. Lidé z LOVO Spolu je také rozvezli do čtyř vesnic v okolí, kde o ně starostové projevili zájem. „Finančně nás podpořila například Nadace ČEZ a Nadační fond pomoci Karla Janečka a další sponzoři. Dezinfekce nám dodala Lovochemie a Preol, roušky nám darovala celá řada dobrovolníků,“ uvedl Krejčí. Dalším počinem lovosické iniciativy je také rouškovník, který lidé najdou na Václavském náměstí.

V současné době rouškovník doplňují i další lidé, kteří roušky doma šijí a mají jich nadbytek. Zájemci si je mohou vyzvednout i v centru Mozaika. Stejně tak tam jsou k dispozici i lahvičky s dezinfekcí na ruce.

V Litoměřicích vznikl projekt Liťák si pomáhá s myšlenkou propojit aktivní lidi s místními podnikateli. Jedním z jeho prvních počinů byla sbírka na nákup plicní ventilace pro litoměřickou nemocnici. „Tři sta tisíc korun na její pořízení se podařilo vybrat během 26 hodin,“ uvedl jeden ze zakladatelů projektu Jan Dostál. Prostřednictvím stránek Liťák si pomáhá si lidé také mohou koupit vouchery na služby či zboží zapojených litoměřických podnikatelů, kteří nyní mají své provozovny uzavřené. „Připravujeme také e-shop se zbožím místních a lokálních prodejců. Bude hotový během několika týdnů,“ doplnil Dostál.

Dalším počinem projektu byl v posledních dnech také prodej dezinfekce na Tržnici Felixe Holzmanna. Její cena nebyla vysoká a pokryla jen vstupní náklady. Někteří do připravených kasiček vhazovali i částky větší. Tyto přebytky poputují na dobročinné účely.

Hobby markety jsou opět otevřené
FOTO: Zákazníci mají radost. Otevřely servisy kol i hobbymarkety

Dobrovolníci nelení ani v Roudnici nad Labem. Jednou z nich je také Ivana Chocholatá. „Jsme parta holek, které šijí roušky. Je nás celkem pět a dva další lidé, kteří práci koordinují. Šijeme z nanovlákna. Dohromady jsme zatím našili 11 tisíc roušek a poskytujeme je dál zcela zdarma,“ řekla Ivana Chocholatá. Ve spolupráci s Martinem Topšem, který v Roudnici nad Labem zřídil rouškomat, dodávají své výrobky i tam. Peníze z prodeje roušek, které si v něm lidé mohou koupit za 50 korun, putují na transparentní účet Diakonie v Krabčicích.

„Účet byl vytvořen i na náš popud. Lidé nám totiž za ušité roušky chtěli platit, ale tohle mi přišlo smysluplnější,“ doplnila Chocholatá. Roušky z Roudnice však míří i na další místa. Například do nemocnic, domovů důchodců nebo pražským záchranářům, kteří převážejí infikované pacienty. Roudničanky je šijí z nanovlákna od tamní firmy Pardam. První role jim firma věnovala zdarma. Nákup dalších zaplatilo město a nyní se jim podařilo sehnat i další sponzory.

Ilustrační foto.
Litoměřicko zřejmě čekají plošné testy na koronavirus. Vyberou vzorek populace