Do práce autobusem? Obtížné. Tak hodnotí někteří obyvatelé menších obcí okolo Štětí veřejnou autobusovou dopravu. Mnohé rodiny řeší situaci častějšími jízdami autem nebo rovnou nákupem druhého vozu.

Jedním z nich je například Jiří Kos. „Bydlíme v Křešově, kde je autobusová doprava obzvláště špatná. Museli jsme si proto s přítelkyní pořídit druhé auto. Každý pracujeme jinde a máme jinou pracovní dobu a společné dojíždění bylo obtížné,“ vypráví Kos. „Občas jezdíme i pro kamarády, kteří k nám jedou na návštěvu, na nádraží do Štětí, protože se k nám o víkendu nemají jak dostat,“ říká.

Problém se špatnou dopravní obslužností v oblasti Štětska zasahuje kromě místních i přespolní, konkrétně turisty. „Stížnosti na špatnou dopravní obslužnost evidujeme i v informačním centru, kam občas dorazí turisté s tím, že na námi doporučené zajímavé lokality nejezdí žádné spoje, a často je tak obtížné dostat se zpět do města. Situace je špatná hlavně během víkendů,“ sdělila Nikola Nováková z Informačního centra ve Štětí.

Turisticky zajímavé a propagované lokality se totiž nalézají právě v okolních obcích. Například Brocno je vesnickou památkovou zónou se zajímavými stavbami lidové architektury. Končí tam i část Naučného putování loupežníka Štětky a revitalizovaná Brocenská cesta.

Turisté v pasti

Procházka lesem je dlouhá necelých sedm kilometrů a je snadno zvládnutelná i s dětmi. Problém je ovšem ten, že z Brocna se, obzvláště o víkendech, zpět do Štětí autobusem nedostanete. Na výběr pak je možnost vydat se zpět lesní cestou, nebo vyrazit na pětikilometrovou túru po asfaltové silnici. Což je, obzvláště s dětmi, poměrně nepříjemná cesta.