Osmnáctá výstava vín s mezinárodní účastí Vinařské Litoměřice byla sice přesunuta až na 25. a 26. září, ale soutěž vín, která jí vždy předchází, proběhla již v minulých dnech. Přes nepřízeň vzniklou protiepidemiologickými opatřeními bylo do klání přihlášeno 626 soutěžních vzorků od 101 vinařství a vinařů, které splňovaly podmínky statutu. Vedle českých a moravských vín degustátoři v 15 komisích hodnotili vzorky ze sedmi evropských zemí a Libanonu.

„Mám radost, že se po velkém úsilí podařilo pořadatelům, kterými je ústecké Ortopedické centrum a Cech českých vinařů, soutěž zorganizovat. Mírně nižší počet soutěžních vzorků proti předchozím ročníkům byl ovlivněn vyhlášením nouzového stavu. Řada vinařů, jež původně svá vína přihlásili, je nakonec nedodala, nebo se už neozvala. I tak je počet 89 vín z Čech úctyhodný,“ uvedl ředitel výstavy Pavel Kacerovský. V soutěži bylo uděleno 12 velkých zlatých, 147 zlatých a 19 stříbrných medailí. Championem výstavy se stalo Chardonnay, výběr z hroznů, ročník 2017, z vinařství Vinné sklepy Skalák v Kyjově.

Odrůda Chardonnay získala ještě pět zlatých medailí, ale nejúspěšnějšími víny v soutěži se staly ryzlinky, jen Ryzlink rýnský byl oceněn dvěma velkými a deseti zlatými medailemi, stejný počet medailí obdržela odrůda Pálava. Rulandské šedé získalo jednu velkou zlatou a 12 zlatých a Savignon osm zlatých medailí. „Letos jsme měli možnost ochutnat velké množství pěkných vín, naopak mě překvapil propad odrůdy Savignon, jež slavila úspěch v minulých ročnících. Milovníci vína, kteří přijdou na zářijovou výstavu, se tak mají na co těšit,“ uvedl pravidelný degustátor této soutěže a sklepmistr Klášterního vinařství Litoměřice Vladimír Šuhájek.

Vysoké ohodnocení si tentokrát odnesla i vína pěstovaná v litoměřickém okrese. Ryzlink Kwytelberg, pozdní sběr, ročník 2016, z Johann W Zámecké vinařství Třebívlice si vedle velké zlaté medaile odnesl tři cenná ocenění - Nejvýše ohodnocené víno v soutěži a v oblasti Čechy a stejný titul v kategorii bílá vína z ČR. V soutěži se mezi tradičními účastníky z Moravy prosadila i vína malovinařů. Zlatou medailí bude označena Fratava rosé, české zemské víno, ročník 2019, Bohuslava Schoře z Libkovic pod Řípem, kterou znalci vína zařadili mezi 10 finálových účastníků o titul Championa. „Víno s šesti odrůdami pěstuji 18 let, nyní na zhruba 12 arech. Tvrdá práce na vinohradu i ve sklepě byla oceněna teprve v posledních letech, kdy jsem získal několik medailí, mimo jiného i v Národní soutěži. Loni to byly například dvě stříbrné medaile na Litoměřickém hroznu pro Ryzlink rýnský a Chardonnay. Zisk zlaté medaile pro Fratavu rosé je zatím mým největším úspěchem, v září ji můžete na výstavě ochutnat,“ zval na akci Bohuslav Schoř.

Soutěž obeslali z regionu svými vzorky rovněž Lobkovické zámecké vinařství Roudnice nad Labem, Ladislav Pošík z Kamýku, vinařství Víno Hrabkovský z Velkých Žernosek či Jan Podrábský z Roudnice nad Labem. Jejich vína a téměř všechna oceněná vína budou moci jejich milovníci ochutnat v září v prostorách Domu kultury a gotického hradu. Výstava bude doplněna tradičním doprovodným programem Víno a pokrmy a Víno a zdraví.

Pěstování vína v Čechách je na vzestupu, nové vinice v litoměřické podoblasti v posledních letech vznikly v Úštěku, v okolí Liběšic a v Býčkovicích. Velmi dobře se ujala vinice mezi Litoměřicemi a Trnovany. „Na šesti hektarech mám devět moštových a 50 stolních odrůd. Většinu hroznů z loňské první sklizně jsem prodal zkušenějším a lépe vybaveným vinařům, vlastní zpracování je otázkou času. Přesto se mi podařilo pomocí vinifikátoru vyrobit z odrůdy Savignon Grisis několik hektolitrů vína. Byl to první pokus, s kterým se ještě nemůžu chlubit. Oranžové víno jsem připravil z bílých hroznů technologií pro červená vína. Zatím jde o zkoušky a učení, v září bych chtěl zájemcům představit první burčák,“ prozradil trnovanský vinař Radoslav Potůček.