Obvykle to je spíše království kuchařek. Ve čtvrtek 28. března se ale ve školní jídelně Základní školy U Stadionu činili čtyři mladíci. Stalo se tak během soutěže Liťák vaří, s níž přišli studenti litoměřického Gymnázia Josefa Jungmanna (GJJ).

Porotu nakonec více oslnily pokrmy připravené 19letými Christiánem Mlynárem z Litoměřic a Joshem Whiteheadem z Roudnice nad Labem. Mlsným jazýčkům včetně ředitele Centrální školní jídelny (CŠJ) Martina Mudry, místostarosty Jiřího Adámka a studentky Lucie Hoškové po třech hodinách snažení a smažení v kuchyni tito mladíci naservírovali hrachový krém, vepřovou krkovici na mrkvi a jako sladkou tečku panna cottu.

Bohoslužba Missa chrismatis v Litoměřicích
Velká bohoslužba Missa chrismatis v Litoměřicích připomněla poslední večeři

Christián s Joshem se seznámili na brigádách za barem litoměřických podniků, rádi vaří i doma. „Baví nás koukat se na televizní soutěže, kde se vaří,“ uvedl Josh. Christián se gastru chce věnovat i po maturitě.

Jejich konkurenti, 18letí Martin Rambousek a Jaroslav Seifert z Litoměřic, vařili francouzskou cibulačku, domácí těstoviny s mletým masem a pestem a tiramisu. Také oni si rádi zavaří doma, mají za sebou brigády například na svatbách a sledují soutěže typu MasterChef.

Soutěž se konala ve spolupráci s Charitou ČR, jak prozradili organizátoři Marie Ladová ze Skalice a Litoměřičan Vilém Učík, studenti 3. ročníku GJJ. Navazovali na jejich loňský projekt pod hlavičkou Young Caritas Advocates. Tehdy připravili dotazník k stravování v CŠJ pro širokou veřejnost a uspořádali kulatý stůl s řediteli základek i ředitelem „centrálky“ Mudrou. Ten byl zároveň šéfem čtvrteční poroty. S kolegy hodnotil chuť i vizuální stránku pokrmů a v hodnocení nešetřil chválou, ale ani kritikou.

Nová sportovní hala Mondi aréna v Roudnici nad Labem.
Roudnice má novou sportovní halu. Mondi aréna poslouží hlavně basketbalistům

Jednu z polévek například zhodnotili jako moc pikantní, maso jako moc slané, přílohu považovali za nedovařenou. U druhé z polévek zase měli pocit, že jedí spíš česnečku než cibulačku.

Nejvíc chutnal v obou případech dezert. „Pecka, bomba, bez připomínek,“ zhodnotil Martin Mudra panna cottu. U tiramisu byla zase jediným problémem velikost. „To se v té porci nedá sníst,“ usmál se Jiří Adámek. Organizátoři po čtvrteční povedené akci nevylučují uspořádání jejího drruhého ročníku příští rok.

Mohlo by vás zajímat: Pavel z Litoměřic brejkuje v Národním v Praze, myslí si i na olympiádu v Paříži

Zdroj: se svolením Pavla Hajducha