Až pět tisíc korun mohou vyhrát lidé, kteří v období od června do konce září nakoupí zboží nebo služby v Litoměřicích. Soutěž, která má cíl pomoci místním živnostníkům po složitém období způsobeném epidemií koronaviru, vyhlásila na začátku června litoměřická radnice.

Mluvčí města Eva Břeňová vysvětlila, že nákup by měl být uskutečněn v provozovnách, jako jsou kavárny, vinotéky, cukrárny, pohostinství či minipivovary. „Ideální je také využít služby v podobě opraven, kadeřnictví, holičství, manikúry, pedikúry nebo poskytování tělovýchovných služeb,“ doplnila Břeňová s tím, že podpora se vztahuje i na prodej zboží. Ovšem s výjimkou běžných potravin, drogerie a léků. Tyto obchody totiž mohly být během koronavirové krize v provozu a o tržby nepřišly.

Podmínkou zařazení do slosování je minimální výše nákupu za 1000 korun na maximálně dvou odevzdaných účtenkách, které nemusejí pocházet ze stejné provozovny. Zároveň se musí jednat o lokálního podnikatele, ne o prodejní řetězec.

„Doklady o nákupu, včetně jména a příjmení, e-mailové adresy a telefonu je potřeba vložit do obálky nadepsané Pomoz a vyhraj. Následně je odevzdat buď na podatelně městského úřadu nebo do schránky umístěné na budově úřadu na Mírovém náměstí. Lze je také zaslat poštou,“ popsala způsob předání vedoucí živnostenského úřadu Marcela Škrancová. Losování bude probíhat ve čtyřech termínech v září, vždy na konci pracovního týdne.

V každém kole pak bude vylosováno vždy pět výherců. „Peněžitá výhra bude v hodnotě dvojnásobku dokladu v obálce, maximálně však v hodnotě pět tisíc korun. Poslední možností pro slosování je doklad z 28. září,“ dodala Břeňová.

Podle litoměřického místostarosty Karla Krejzy město i tímhle krokem hledá cesty, jak podpořit lokální živnostníky. „Drtivá většina z nich totiž nemohla provozovat v době nouzového stavu svou živnost. Dostala se tak do bodu, kdy je ohrožena jejich samotná existence. Potřebují pomoc nás všech,“ zhodnotil Krejza. Soutěž s účtenkami není jedinou podporou litoměřické radnice tamních podnikatelů. Těm, co mají své provozovny v městských prostorách, odpustila za dobu, kdy nemohli mít otevřeno, nájem.

Město podpořilo finančně i podnikatele, kteří platí nájem z nebytových prostor soukromníkům. Po vyplnění žádosti dostali jednorázovou pomoc ve výši deset tisíc korun. Podobné formy pomoci zvolila také další města v okrese. Nájem živnostníkům v městských objektech prominula i Roudnice nad Labem. Ve Štětí odpustí poplatek za užívání veřejného prostranství, tedy letních předzahrádek u podniků.