Na výstavišti Zahrada Čech se soutěžilo v celkem osmi kategoriích. „Absolutním vítězem třetího ročníku soutěže Pivo Ústeckého kraje se stal litoměřický Biskupský pivovar U sv. Štěpána, který zároveň získal titul Pivo Zahrady Čech,“ uvedla Aneta Břeňová, PR manažerka Městských kulturních zařízení Litoměřice, která klání organizují.

Soutěž minipivovarů se skládala z páteční degustace odbornou porotou, v sobotu 11. května pak byly v rámci Ústeckého pivního jarmarku předány ceny výhercům. „Slavnostního aktu se účastnili předseda výboru pro zemědělství a venkov Ústeckého kraje Zdeněk Plecitý, předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Ústeckého kraje Vlastimil Skála, prezident sdružení První Pivní Extraliga Ladislav Jakl, inspektor Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petr Ulrych a ředitelka Městských kulturních zařízení Litoměřice Michaela Mokrá,“ vypočítala Aneta Břeňová.

Mezinárodní pivní festival v Litoměřicích
Baron, nejsilnější speciál ze Svijan, získal v Litoměřicích Světovou pivní pečeť

V kategoriích Světlé výčepní pivo a Tmavý ležák si hned dvě první místa odnesli zástupci Pivovaru Kocour Varnsdorf. V kategorii Český světlý ležák vyhrál se svým Děkanem Biskupský pivovar U sv. Štěpána, který se zároveň stal absolutním vítězem soutěže a přivezl si domů ocenění Pivo Zahrady Čech.

Hákův parní pivovar zabodoval hned dvakrát, a to v kategorii Silné tmavé pivo a India Pale Lager. V kategorii kyselých piv Sour první místo obsadil minipivovar Pivo Zloun. Podřipský rodinný pivovar zase vyhrál v kategorii Stout. Vítězem American Pale Ale se stal Pivovar M3 Most.

Soutěž Víno Ústeckého kraje
Litoměřice ocenily nejlepší regionální vína. Žernosecké vinařství slaví dvakrát

„Ze soutěže Pivo Ústeckého kraje se stala tradiční akce, která si klade za cíl propagovat a podporovat výrobu piva v Ústeckém kraji. V letošním roce jsme ocenili celkem šest pivovarů působících právě v Ústeckém kraji, které se snažíme dále prezentovat i na akcích pořádaných Městskými kulturními zařízeními. Novinkou tohoto ročníku bylo ocenění nejlepšího piva, jehož výherce si odnesl titul Pivo Zahrady Čech. Těší nás, že se každoročně zvyšuje počet přihlášených pivovarů a vzorků,“ sdělila ředitelka soutěže a zároveň ředitelka MKZ Litoměřice Michaela Mokrá.

Litoměřice jsou v posledních týdnech opět hlavním městem piva a také vína. V dubnu se tam konal Mezinárodní pivní festival se zastoupením 1135 vzorků piv. Absolutním vítězem a držitelem ocenění Světová pivní pečeť 2024 se tam stal Pivovar Svijany se svým Svijanským Baronem 15 %. V kategorii českých piv si první místo - Českou pivní pečeť 2024 odnesl Pivovar Trilobit.

Začátek května pak patřil klání Víno Ústeckého kraje. O titul bojovalo několik desítek produktů. V kategorii bílých vín se jako absolutní šampion prosadil Ryzlink Rýnský, ročník 2022, pozdní sběr z Žernoseckého vinařství. V kategorii červených vín pak zazářilo žernosecké Svatovavřinecké, ročník 2022, jakostní víno odrůdové.

Mohlo by vás zajímat: Nejen prášky. S dětským trápením i závislostmi pomáhá i písek a kamínky z Milady

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín