Údajný šéf takzvané konkurzní mafie se z pondělního jednání omluvil ze zdravotních důvodů, čeká se na zprávu od lékaře, řekla soudkyně Jana Márová. Další termín předběžně odhadla na konec července. Podle informací ČTK se podnikatel omluvil kvůli komplikacím po stomatologickém zákroku.

Vladislav Větrovec stojí před soudem společně s konkurzním správcem Josefem Vavřičkou. Obžaloba je viní z toho, že vyvedli ze dvou severočeských firem asi 39 milionů korun.

Litoměřická potravinářská společnost Melbro a Českolipská firma Autostar Velimex spadly do konkurzu v letech 2001 a 2002. Obě převzal jako správce Vavřička, který z nich podle policie následně odváděl peníze přes fingované faktury a předražené smlouvy. Například šlo o smlouvy na právní poradenství a vymáhání pohledávek, obžaloba ale zahrnuje i fingovanou stavbu kanalizace.

Soud zatím stihl jen několik jednání na začátku března, u nichž Vladislav Větrovec také ze zdravotních důvodů chyběl.

Pak ovšem požádal o přítomnost při výslechu svědků, čemuž soud musel vyhovět, a teď se znovu omluvil ze zdravotních důvodů. Proces se proto musel zcela zastavit. Podle informací ČTK se Větrovec omluvil opět kvůli komplikacím po stomatologickém zákroku.

„Vyžádala jsem si od jeho lékaře zprávu, na jak dlouho odhaduje dobu léčení. Měla bych ji mít do konce týdne a pak se rozhodnu o dalším jednání, aby už nebylo zmařeno,“ uvedla soudkyně Jana Márová. Diagnózu nespecifikovala, ale měla by prý umožnit další pokračování procesu na konci července. Ani potom však nebude soud jednoduchou záležitostí, počítá se s výslechem asi 20 svědků.

Je to už druhý proces údajné konkurzní mafie, který dospěl před soud. Větrovec byl v minulosti považován za jejího hlavního organizátora a vloni v dubnu ho táborský soud poslal na devět let do vězení, stejně jako soudce Jiřího Berku a správce Daniela Thonata, rozsudek ale není pravomocný.
Případ 264 milionů korun, které skupina zpronevěřila podobným způsobem z několika severočeských firem, se také vleče. Jednotliví aktéři se z něj často omlouvali.