Estéti jásají, díky zásahu Technických služeb je po měsíci podstavec Rudoarmějce znovu bez fušerského krémového nátěru. Tím kdosi na konci října v Jiráskových sadech přes noc přemaloval pračku na kamenném podkladu sochy. Tu na stojan někdo vyobrazil také pod rouškou tmy noc nebo dvě předtím.

Podle vykladačů anonymní umělec spojením dvou symbolů hanil nynější ruské vojáky, kteří bojují na Ukrajině, že na okupovaném území kradou lidem pračky a další cennosti.

Odstraněním nátěru ale zároveň „vylezly“ starší anonymní komentáře k aktuální válce na Ukrajině z první poloviny tohoto roku: černým sprejem ledabyle načmáraný vzkaz Rusům na podstavec ve znění „1945 osvoboditel, 1968 okupant, 2022 vrah dětí“ a červené cákance na celé soše, asociující krev. Odstranit toto všechno bude větší oříšek, město na to poptává speciální firmu. Aby se do budoucna vyhnulo nekonečnému řešení počmáraného nebo postříkaného Rudoarmějce, chce ho pro jistotu vybavit i antigraffiti nátěrem.

Na odstranění posledního amatérského nátěru pracovali zaměstnanci litoměřických Technických služeb průběžně několik dní v listopadu, poslední tečku za nápravou stavu udělali uprostřed uplynulého týdne. Nyní na starší písemné a výtvarné projevy vandalů poptali několik firem s vhodnějším pískovacím zařízením, než mají k samy k dispozici. „Zároveň s tím jsme poptali antigraffiti nátěr, aby se to příště dalo jednoduše odstranit jenom tlakovou vodou,“ uvedl Vítězslav Votruba z Technických služeb.

U Rudoarmějce přibyla v uplynulých dnech i důstojně vypadající cedule, usazující umělecké dílo ve veřejném prostoru do adekvátního historického kontextu.

„Socha z roku 1975 připomíná padlé vojáky Rudé armády při osvobození Československa za druhé světové války. Nemalou část těchto obětí tvořili mezi ostatními národy i Ukrajinci. Tento pomník tak připomíná odvahu a hrdinství všech národů, které bojovaly za naše osvobození v řadách Rudé armády,“ stojí na ceduli i s anglickým překladem.