Nejlepší pojistkou proti opakování válečných a totalitních hrůz je podle premiéra Bohuslava Sobotky spolupracující Evropa. Uvedl to v hlavním projevu na tryzně, která se konala včera k uctění památky obětí nacistického režimu na Národním hřbitově u Malé pevnosti v Terezíně.

„Važme si toho, že žijeme ve společnosti, kde je možné svobodně diskutovat o tom, jaká je skutečnost a co je správné. Dnešní svobodná a mírová realita v Evropě je výsledkem spolupráce a snahy o pokojné řešení a překonávání rozdílů, které v minulosti vždy spolehlivě vedly k válce," řekl Sobotka a zdůraznil, jak nebezpečné je rozdělování společnosti a štvaní národů a lidí proti sobě.

Mezinárodní výstava psů v Litoměřicích.
FOTO: Chovatelé představili na tři tisíce psů a fen

„Právě spolupracující Evropa je tou nejlepší pojistkou proti opakování válečných a jiných totalitních hrůz," uvedl předseda vlády. Ve své řeči také vzpomněl jmenovitě například na chlapce, kteří v ghettu vydávali časopis Vedem nebo na spisovatele Karla Poláčka, který Terezínem také prošel.

Pietního aktu se kromě vrcholných a regionálních politiků zúčastnili také bývalí terezínští vězni a velvyslanci a zástupci států, jejichž občané byli během okupace v Terezíně drženi.

S křesťanskou modlitbou vystoupil probošt litoměřické katedrální kapituly Jiří Hladík. Židovskou modlitbu přednesl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Terezínskou tryznu navštívily také stovky lidí z celé republiky.

„Je důležité si připomínat historické přešlapy lidstva. Zejména v současné době, kdy ve společnosti narůstá vliv extremismu a xenofobie. I proto jsem Terezínskou tryznu navštívil. Oceňuji i účast vrcholných představitelů," řekl po skončení piety třiadvacetiletý Denis.

Žernosecký košt 2017
FOTO: Jedenáctý ročník Žernoseckého koštu