Právě tam, před svými vystavenými díly, převzali vítězové fotosoutěže „Život a cestovní ruch v Českém středohoří“ v neděli v podvečer ocenění. Mimo jiné celkem sto tisíc korun, a to ve třech soutěžních kategoriích. Jedna byla určena profesionálům, druhá fotoamatérům a třetí mladým lidem do šestadvaceti let. Tématem fotografií měla být krajina a život v Českém středohoří a architektura nebo sakrální stavby Středohoří.

Vybíralo se ze 176 prací 53 autorů
Uzávěrka soutěže byla 10. února. Nejlepší snímky vybrala před více než měsícem vybraná porota složená z profesionálních fotografů, fotoreportérů a zástupců vyhlašovatelů akce. V kategorii profesionálů nakonec hodnotila práce 11, u fotoamatérů 36 a v kategorii pro mladé lidi do 26 let šesti fotografů. Celkem bylo zasláno 176 prací.

V litoměřickém domě kultuty je vystaveno šestatřicet prací. S kvalitou snímků byla porota nadmíru spokojena. „Byl jsem mile překvapen, kolik a v jaké kvalitě jich bylo do soutěže přihlášeno, a to nejen v kategorii profesionálů, ale i v kategorii mladých lidí do 26 let a amatérů,“ řekl Deníku krátce po ukončení nelehké práce poroty její předseda Petr Hermann.

Soutěž vyhlásilo město Litoměřice ve spolupráci s Ústeckým krajem a Nadačním fondem Kalich Alexandra Vondry. Jejím mediálním partnerem byl litoměřický Deník.

A jak vyhodnocení fotografické soutěže dopadlo? V kategorii mladých lidí do 26 let zaujal nejvíce snímek Církvice, jehož autorem je teprve dvacetiletý Jan Watzek z Krupky, amatérskou kategorii vyhrál Jiří Vyvial s „Vyhlídkovou restaurací na Mostné hoře“.

Mezi profesionálními fotografy vybrala porota jako nejlepší snímek „Od skal“ Václava Lahovského, který žije ve Stráži pod Ralskem, ale chalupu má v Brníkově.

Václav Lahovský začal s fotografováním krás Českého středohoří v roce 1965, nejprve na černobílý materiál. „Po přestávce jsem se k němu vrátil před dvanácti lety, kdy jsem už fotografoval na barvu. Tehdy jsem připravoval knihu o Českém středohoří,“ ohlíží se v souvislosti oblíbeným tématem.

Je také autorem snímků v kalendáři Akademie věd ČR, pod níž spadá observatoř na Milešovce, nejvyšším vrcholu Českého středohoří.

Jan Watzek, vítěz kategorie mladých lidí do 26 let, si Milešovku také oblíbil. Získal se snímkem „Královna Českého středohoří“ i druhé místo.

Student Jihočeské univerzity, který se připravuje na povolání rybářského odborníka, podle svých slov „fotí odmalička“, ale vážně se fotografií zabývá zhruba pět let, od svých patnácti.

Nejvíce fotografií Středohoří zatím pořídil jako výhledy z Krušných hor v době inverze, kdy bývají vidět jen vrcholky kopců, a výhledy na Labe.

„Vítězství v této soutěži je zatím mojím největším úspěchem. Loni jsem byl čtvrtý v soutěži časopisu Foto Video Fotografie roku Junior,“ dodal Jan Watzek.