„Do zkušebního provozu jsme uvedli první část, která má výkon necelou megawattu. Druhou část o výkonu čtyř megawatt chceme spustit na přelomu listopadu a prosince,“ uvedl David Šaffer, předseda představenstva společnosti RAY-ON, které elektrárna patří.

Bývalý manažer ústeckých hokejistů upozornil, že sice nejde o první větší solární zdroj v Ústí – například panely na střeše klíšské haly mají výkon 10 kilowatt – ale v každém případě o první elektrárnu, jež dodává energii do sítě ČEZ. „S připojením do této sítě hodně pomohl Palivový kombinát,“ podotkl Šaffer. Stavba byla velmi rychlá.

„Byla to první stavba, samozřejmě nám to přineslo různé problémy. Ale nakonec jsme se s nimi vyrovnali a elektrárnu jsme zapojili,“ dodal. Jak připomněl, vše šlo tak rychle i díky podpoře samotných Chabařovic.

„Jsme rádi, že na těch pozemcích vyrostla solární elektrárna a ne nějaký průmyslový podnik,“ řekl k tomu chabařovický starosta Jiří Záhořík.

„Je to tiché zařízení, které nezatěžuje okolí jezera zbytečnou dopravou. Jen je škoda, že tenhle provoz nenabízí víc pracovních příležitostí,“ posteskl si.

Zato jde o zařízení, jehož provoz nejen nepoškozuje životní prostředí, ale je možné bez škod na pozemcích ho kdykoliv rozmontovat.

Poblíž Milady chce firma RAY-ON postavit ještě další sluneční elektrárnu. Tento záměr ale musí nejprve schválit zastupitelstvo obce. Pokud se tak stane, už v příštím roce se mohou začít stavět další sluneční panely.

„Přístup Chabařovic k obnovitelným zdrojům je skutečně vstřícný,“ míní Šaffer.

O výstavbu solárních elektráren je na Ústecku zájem. Napomáhá tomu jak výhodná výkupní cena elektřiny vyráběné tímto způsobem, tak i fakt, že ekonomická krize přispěla ke snížení cen za panely. Zatím ale jde spíše o plány.

O stavbu se kromě soukromých firem zajímá dokonce i město Ústí, navázalo kvůli tomu spolupráci s německým městem Chemnitz. Jak uvedl mluvčí města Milan Knotek, je vytypováno několik lokalit, mezi nimi třeba i bývalá skládka Spolchemie u Chabařovic.