Pořadatelé z Občanské konzervativní strany a Patrioti ČR ho nazvali Světlo pro naši vlast. Na horu se vydalo na 50 účastníků večerním pochodem za svitu baterek a lucerniček.

Bez transparentů, hesel a silných projevů, pouze se dvěma státními vlajkami a v dobré náladě, vyšlápli po strmé cestě na horu, mnozí po řadě let, jiní vůbec poprvé. „Chtěl bych vám poděkovat, že jste i v podvečerních hodinách přišli, absolvovali poměrně náročný výstup až ke kapli sv. Jiří a vyjádřili tak zatím poklidnou formou svůj nesouhlas s ústupky naší vlády Evropské unii při řešení imigrační politiky. Touto jednoduchou formou chceme poukazovat na to, že Česká vláda nemá mandát, aby v takovýchto důležitých otázkách rozhodovala za celý národ," uvedl v krátkém projevu k účastníkům Jiří Janeček, předseda Občanské konzervativní strany.

Účastníci večerního výstupu se rozhodli oslavit Den české státnosti netradičně a současně něco udělat pro sebe. „Na náměstích si demonstranti můžou zakřičet, na tomto památném místě, respektive pod úpatím hory, se v minulosti uskutečnilo několik táborů lidu, na kterých se horlilo za svobodu a proti národnímu útisku. My jsme se však zatím přišli přišli s určitou pietou. Chceme udělat všechno proto, abychom sem mohli přijít i za rok. Máme však strach, aby se jednou Říp nestal pro naše děti nepřístupným místem z politických nebo náboženských důvodů. Kdyby se k tomu schylovalo, půjdeme i na Blaník a probudíme tamní rytíře," dodal Jiří Vítek, předseda strany Patrioti ČR.

Pořadatelé pokojného výstupu na Říp svolávali veřejnost pouze prostřednictví facebooku, očekávali účast stovky lidí, nakonec přišla polovina, což je podle nich také úspěch. Na závěr všichni připojili svůj podpis k petici Václava Klause proti masivní nelegální imigraci. Příští rok se sem chtějí členové obou stran i další podobně smýšlející lidé vydat znovu. Pořadatelé věří, že účast bude mnohem větší.