Dívky odešly ze Slovanu do Slavoje. David Matuška ale přestup neschválil, a basketbalistky tak nemohou hrát soutěž. Jak k situaci došlo, popsal Deníku trenér Petr Krupka, který s hráčkami do Slavoje odešel. „Koncem minulé sezony Matuška řekl, že mi sebere skoro polovinu mého týmu, a to hráčky ročníku 2009, které jsem si tři roky piplal,“ uvedl Krupka.

Další třetinu jeho týmu, hráčky ročníku 2006 a 2007, si měla stáhnout jiná trenérka, Matuškova příbuzná. Matuškovi si podle Krupky chtěli bez vlastního trenérského přičinění vytvořit silné týmy, se kterými by válcovali soupeře.

Ani rodiče dívek v tom smysl neviděli. Podle nich totiž neměl Matuška na oddíl čas. Zejména poté, co loni začal působit jako starosta Býčkovic.

Jaroslav Balvín, Litoměřický deník
Komentář: Baskeťačky přišly o sezónu. Ať „poděkují“ bafuňářům

Krupka připustil, že právo na realizaci svých plánů Matuška jako předseda výboru měl. „Něco jiného je ale právo a něco jiného zdravý názor a pohled na věc,“ řekl Krupka. Sám se proto z klubu rozhodl odejít a s trénováním chtěl skončit úplně. Rodiče ho ale přemluvili, ať to nevzdává, a že odejdou s ním. „Odejít byla akce rodičů,“ zdůraznila jedna z maminek Michaela Hasmanová. A nemuselo to prý být vyloženě do Slavoje. Zůstat ve městě však bylo pro rodiče nejkomfortnějším řešením.

Manipulaci kvůli domnělému zájmu klubu na hráčkách, kterou Matuška v minulém článku naznačil, odmítá i Krupka.

Ilustrační foto.
Basketbalové kluby se přou o dívky. Dvacet hráček nemůže hrát

Idea o spojení klubů od roku 2021, ze které měl podle Matušky profitovat Slavoj, vzešla dokonce prý původně od šéfa Slovanu.

Rodiče i Krupka se prý snažili přesvědčit Matušku, aby dívky do Slavoje pustil. Ten to ale měl brát jako osobní útok na svou rodinu, a odmítl. Krupka si stěžuje, že s ním Matuška dlouhodobě nekomunikoval.

Absenci komunikace ve výboru Slovanu potvrdil i jeho expředseda Zdeněk Novák. Vypočítal, že od roku 2009 z klubu odešlo 14 trenérů. Prý právě kvůli Matuškovi. Napjatá situace v klubu, která teď vygradovala, údajně trvá léta. „K odchodu hráček mohlo dojít už před několika lety, ale bylo jich málo. Teď jsou rodiče soudržní a dívky dávají dohromady tým, který může příští rok hrát,“ zmínil Krupka.

Podezřelý prášek zalarmoval chemiky. Objevil se ve firmě v Roudnici
Podezřelý prášek zalarmoval chemiky. Objevil se ve firmě v Roudnici

Podle něj i rodičů se dívkám v Slavoji daří. „Mají častěji tréninky i lepší vedení. Nehodlají přestat,“ doplnil Krupka. Potvrdili to rodiče. „Pokud by nepřešly do Slavoje, tak by naopak skončily,“ podotkla Hasmanová, která s klimatem v Slovanu nebyla spokojená podobně jako další rodiče. „To, jak se pracuje s dětmi a mládeží ve Slovanu, je katastrofa,“ doplnil další z rodičů Petr Dvořák. Má co srovnávat, ve Slavoji má totiž syna.

Dívky, které ze Slovanu odešly, mají od 9 do 13 let. Teď plánují zůstat dál trénovat ve Slavoji. S tím, že rok nebudou hrát soutěž, jsou prý smířeny. Příští sezonu to ale už půjde i přes „šprajc“ vedení Slovanu. Podle licenčního a přestupního řádu České basketbalové federace se totiž po uplynutí karenční doby jednoho roku smějí přihlásit k jakémukoli klubu.

K tvrzení bývalého trenéra a rodičů dívek se vyjádřil i David Matuška. „Mým nejdůležitějším cílem bylo pro hráčky zajistit možnost hrát a to mohly v Litoměřicích jen v barvách Slovanu. I kdybychom jako klub přestup potvrdili, tak hrát ve Slavoji nemohou, protože pro ně nemá žádnou soutěž,“ sdělil šéf Slovanu. „Mrzí mě, že za mnou Krupka nebo někdo z rodičů včas nepřišel a nezkusil navrhnout vhodné řešení. Přestože tento odchod způsobil Slovanu nemalé problémy, tak jsem rád, že jsme je překonali a Slovan jede dál. Holkám přeji hodně sportovních úspěchů v cestě, kterou si zvolily,“ vzkázal Matuška.

Během roku absolvuje duo Tom a Míša 55 představení. Kromě ohně používají i různé světelné efekty
Tomáše a Míšu hra s ohněm baví, spáleninám a jizvám se vyhnout nelze