Na příchod žáků se připravuje i Masarykova základní škola v Litoměřicích. Její ředitel Karel Kynzl uvedl, že kromě instrukcí z ministerstva obdržela škola také manuál od České školní inspekce. Ta žádá, aby učitelé sepsali, co s žáky probírali během distanční výuky, co vynechali a jak na to navážou od září. „Hned v prvních dnech po uzavření školy jsem učitelům doporučil, aby se zaměřili na důležité předměty, jako je čeština, matematika a cizí jazyky. Na začátku školního roku budou učitelé spíše zjišťovat, kde mají děti mezery, a zaměří se na ně,“ popsal ředitel „Masaryčky“, kde přes prázdniny panuje čilý stavební ruch. Probíhá tam totiž přestavba dosud nevyužívaného podkroví, kde škola získá pět nových učeben fyziky, chemie nebo výtvarný ateliér.

„Poslední dny prázdnin budou u nás ve škole náročné i pro učitele. Během stavebních úprav došlo k havárii, kdy byly vytopeny dvě učebny a kabinet,“ přiblížil Kynzl s tím, že jedna z vytopených tříd, kde bylo nutné udělat novou podlahu, bude uzavřená ještě v září a žáci budou provizorně v družině. Stavebníci zůstanou ve škole ještě v první polovině nového školního roku.

V ulice Březinova cesta v Litoměřicích je změněno dopravní značení
Březinova cesta v Pokraticích už není jen hlavní silnicí. Lidé si stěžovali

„Stavební část bude od žáků oddělená sádrokartonovými stěnami. Práce tak nebudou mít na výuku vliv,“ ujistil Karel Kynzl a doplnil, že slavnostní zahájení školního roku a přivítání prvňáčků proběhne podobně jako v předešlých letech.

Na nový školní rok se připravuje také lovosické gymnázium. Jeho organizaci bude ředitel Marek Bušek dolaďovat s učiteli v následujícím přípravném týdnu. „Některé informace z manuálu ministerstva školství nevidím pozitivně. Nejdou totiž zcela implementovat v praxi, například v případě nedoporučených smíšených skupin, které ale při výuce vznikají,“ reagoval Marek Bušek. Ten také předpokládá, že pro některé děti nebude návrat do školního režimu jednoduchý. „Učivo, které žáci nestihli v loňském školním roce probrat, se budou snažit kantoři v rámci možností dohnat. Přednost budou mít hlavně důležité předměty,“ dodal ředitel gymnázia.

Muzikál Odpočívej v pokoji na zámku v Ploskovicích
FOTO: Muzikál plný černého humoru bavil na zámku v Ploskovicích

Obtížnější rozjezd školního roku očekává také ředitel ZŠ a MŠ v Třebenicích Stanislav Novotný. „Učitelé se budou soustředit na znalosti u žáků individuálně. Zjistí nejprve, co kdo umí a co je potřeba dohnat,“ sdělil Novotný. Žáci se po prázdninách mohou těšit také na nově vybudovanou učebnu přírodních věd. „Ke stavebním úpravám jsme využili i dobu, kdy byla škola během nouzového stavu uzavřená. Vymalovali jsme třídy a zateplili budovu prvního stupně. Opravy proběhly také v mateřské škole,“ doplnil Novotný.

Nový školní rok začne v úterý 1. září a skončí ve středu 30. června 2021. Podzimní prázdniny jsou naplánovány na čtvrtek 29. a pátek 30. října. Vánoční prázdniny začnou ve středu 23. prosince.