Celková náročnost a rozsah prací, jež nyní probíhají v nejvyšším patře a na půdě hlavní budovy, si už vyžádaly přesun některých tříd do náhradních prostor mimo hlavní budovu školy.

Ředitelka Olga Maťáková přiblížila, že už nyní je organizace výuky velmi náročná. „Pro vysvědčení si naši žáci přijdou v pondělí 14. června. Nový školní rok v září by už měl, pokud vše půjde bez komplikací, začít standardně. Rodičům dětí se však pokoušíme maximálně vyjít vstříc. Pro první stupeň je až do 30. června zajištěna školní jídelna i družina, kde pro ně budou připraveny vzdělávací aktivity,“ nastínila ředitelka s tím, že žáci prvních až devátých tříd mohou zároveň využít možnosti distančních doučovacích kroužků.

Ještě původní rozměrná špaletová okna v celé budově do konce prázdnin nahradí jejich moderní třívrstvá alternativa. Na projekt za více než 17,5 milionu, který má za cíl snížení energetické náročnosti školy, získalo město dotaci od ministerstva životního prostředí ve výši 11,5 milionu korun.

Ani další školy v Roudnici nezůstanou ladem. Jak informoval mluvčí radnice Jan Vancl, městu se podařilo získat dotaci od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na přístavbu Mateřské školy Pampeliška v Podluskách. „Podle návrhu smlouvy je realizace přístavby ke stávající budově, rozšiřující kapacitu školky o jednu třídu, plánována v období od letošního srpna do začátku školního roku 2022. Dotace má pokrýt více než polovinu z předpokládaných nákladů ve výši 11 milionů korun,“ uvedl Vancl.

Příslib dalších 27 milionů korun od MMR má Roudnice na projekt rozšíření kapacity základní školy ve Školní ulici. V přístavbě má vzniknout sedm nových učeben chemie, fyziky, přírodopisu, polytechniky, zeměpisu a dvou jazykových. Místostarosta Vlastimil Čtverák vysvětlil, že tento projekt má žákům zajistit kvalitní přístup ke vzdělání v oblasti cizích jazyků, práce s digitálními technologiemi a přírodních věd. „Jeho realizace by zároveň pedagogům měla umožnit efektivněji a intenzivněji vzdělávat žáky v těchto klíčových oblastech. Odborné učebny sice nebudou zároveň sloužit jako kmenové, i tak ale umožní využít stávajících prostor pro rozšíření kapacity školy,“ řekl Čtverák. Rozšíření by poskytlo i prostor pro snížení počtu žáků ve třídách.

Pracují i v Úštěku

Mezi další školáky, kteří budou mít delší prázdniny, patří žáci ZŠ Aloise Klára v Úštěku. I tam se na léto chystá rekonstrukce. Vysvědčení si děti převezmou v pondělí 28. června. Na 29. a 30. června je vyhlášeno ředitelské volno. Rodičům, kteří si v těchto dnech nebudou moci své děti zajistit, nabízí škola hlídání v družině a v provozu bude také jídelna. Nový školní rok na úštěcké „Klárce“ začne až v pondělí 6. září.

Zatímco v Roudnici či v Úštěku rekonstrukce teprve začnou, jinde už mají hotovo. Jedná se například o přístavbu základní školy ve štětské Školní ulici. Dílo za zhruba 24 milionů korun realizovalo město Štětí ve spolupráci s tamní společností Mondi, MAS Podřipsko a za pomoci Integrovaného regionálního operačního programu. Slavnostní otevření nové budovy, kde vznikly odborné učebny i prostor pro družinu, je připraveno na pondělí 14. června.

Také v Litoměřicích se řada základních škol dočkala novinek. Například Na Valech proběhla rekonstrukce šaten pro zázemí polytechnického vzdělávání a nové učebny přírodních věd, Na ZŠ Ladova mají nový nábytek a počítače jazykové učebny. V Základní škole v Havlíčkově ulici je zase vybudováno zázemí pro technické a řemeslné obory a nové učebny přírodních věd.