Ve většině menších měst i obcích se podařilo první třídy zaplnit, jako každoročně se však školy potýkají s finančními problémy. Ty jsou čím dál tím větší. Letos mezi ně přibylo i zrušené pastelkovné.

„Dětí máme víc, než v minulých letech. Ročníky jsou silnější, dětiček je o něco více. S penězi je to však takové ošidné. Stále jich ubývá," uvedla ředitelka základní školy Bechlín Ilona Řejhová.

Problémy s penězi nemají pouze v Bechlíně. Školy totiž dostávají od státu stále méně, své dopady má i zrušení příspěvku na kreslení.

„Zrušené pastelkovné se samozřejmě projevilo. To, co je ze zákona povinné, zaplatit musíme. Zbylo nám však méně peněz na učebnice a ostatní pomůcky, což je ze stejného balíků finančních prostředků, které máme přidělené z krajského úřadu," stěžoval si ředitel základní školy Třebenice Martin Vlček a dodal:

„Naštěstí máme šikovné rodiče, kteří nám s tímto problémem finančně pomáhají. Není to však úplně ideální řešení. Měla by to být starost krajského úřadu."

I v dalších školách se potýkají s finančními problémy. „Peněz na pomůcky i na platy není obecně mnoho. Problémy nejsou pouze kvůli zrušenému pastelkovnému. I na pomůcky celkově přišlo letos méně peněz než v uplynulých letech. Minimálně o třetinu," vysvětlila zástupkyně ředitele třebívlické základní školy Aranka Klupáková.

„S penězi je to každý měsíc jinak. Do školství jde obecně čím dál tím méně peněz za stejné služby. My tyto služby ze zákona poskytujeme, ale přitom na to nejsou peníze," potvrdil statutární zástupce školy Libochovice Jan Fictum.

Na co si školy nestěžují jsou počty nových prvňáčků. „Prvňáčků máme na naše poměry dost, teď je to asi dvaadvacet. To je více než loni. Poslední tři roky je vzestupná tendence, dětí přibývá," prozradil o třebenické škole ředitel Vlček.

„Kapacita školy je 650 a my máme 423 dětí. Dětí je sice méně a méně, ale momentálně nastupují silnější ročníky," shodoval se Jan Fictum z libochovické základní školy a dodal:

„Například devátou třídu máme jednu, v ní je dohromady 28 žáků. Museli jsme sloučit dvě třídy dohromady, protože by jinak bylo po čtrnácti žácích. Jinak máme standardně dvě třídy. Okolo čtvrté třídy je zase takový útlum. Prvňáčkové, druháčci jsou silnější." V třebívlické škole je počet dětí nastupujících do první třídy stejný jako v loňském roce.