Lidem podepsaným pod peticí vadí jednak systém organizace Mateřských škol Litoměřice, kdy 11 předškolních zařízení funguje pod jedním vedením, jednak osobnost ředitelky Moniky Mejtové. Petenti žádají její odvolání, zmiňují například podezření z bossingu či neempatický přístup k zaměstnancům, dětem i rodičům.

Petici si ve středu převzali zástupci města. „Vzájemně jsme se seznámili s postoji k dané záležitosti a informovali se o dosud provedených i chystaných krocích,“ charakterizoval průběh jednání místostarosta, který už před několika dny obeslal příslušné orgány s provedením inspekce v této příspěvkové organizaci města.

Město už chystá, a to bez ohledu na doručenou výzvu, systémové změny v organizaci mateřských škol. „Jde například o posílení kompetencí vedoucích jednotlivých mateřských škol. Zavedeme také systém evaluace, což je ve vzdělávání obvykle chápáno jako systematické zkoumání kvality, kdy výsledkem je určení hodnoty a efektivity vzdělávacího programu,“ naznačil místostarosta Adámek.

Ilustrační foto
Šikana učitelek? Petice volá po odvolání ředitelky školek, město vše prověří

Iniciátoři petice ocenili, že jednání bylo korektní. „Vážíme si toho, že si na nás našli čas. Představili nám svůj postoj a kroky, které se chystají učinit,“ sdělila za petenty Martina Smejkalová.

„Například zamýšlený systém evaluace vnímám jako velmi moudrý krok. Jen se obávám, zda to není stále málo. Byli bychom opravdu rádi, kdyby město k řešení problému přizvalo i Mobbing Free Institut, jak doporučujeme. Má nástroje, které umí odhalit, pokud je na pracovišti nějaký problém, a zároveň s ním umí pracovat,“ doplnila Smejkalová.

Zmínila také, že se jí i kolegům stále ozývají další současné i bývalé učitelky z litoměřických školek, které se chtějí podělit o negativní osobní zkušenosti s ředitelkou či celým systémem řízení.

Peníze. Ilustrační snímek.
Milion na nápady Litoměřičanů. Město zrealizuje návrhy lidí, rozhodne hlasování

O dalším postupu bude jednat rada města 11. října. V její gesci je například právě přizvání Mobbing Free Institutu. O případném odvolání ředitelky či dalších změnách chce rada rozhodnout až na základě závěrů příslušných inspekcí.

Zároveň už probíhá školení zaměstnanců mateřinek na téma komunikace. Právě nedostatečnou komunikaci petenti školkám také vyčítají. „Školení je zaměřeno jak na zkvalitnění interní komunikace, tedy mezi zaměstnanci, tak i externí, tedy směrem k rodičům dětí a veřejnosti,“ doplnila mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.