V soutěži Moon Camp Challenge měli žáci ve dvou- až šestičlenných týmech za úkol ve dvou věkových a obtížnostních kategoriích navrhnout a vytvořit 3D model měsíční základny, která udrží naživu minimálně dva astronauty. Český tým VOJA, jehož název tvoří první dvě písmena křestních jmen členů týmu, zvítězil v kategorii Explorers (středně pokročilí), do 14 let. „Vojtěch s Honzou odvedli opravdu dobrou práci. Těší mě, že se Roudnice může pochlubit šikovnými mladými lidmi dosahujícími světových výsledků v takto prestižní soutěži. Přeji jim, aby je jejich úspěch motivoval k dalšímu studiu oboru a věřím, že pokud jim vydrží nadšení, tak o nich ještě v budoucnu jistě uslyšíme,“ vzkázal starosta Padělek.

Fanoušci kosmonautiky a vesmíru uspěli v konkurenci 135 týmů z 24 zemí světa a získali 3D tiskárny a možnost pohovořit si s astronauty Samanthou Cristoforetti a Lucou Parmitanem. Jejich radost tím ale neskončila. Starosta jejich návštěvu radnice spojil s telefonátem s vojenským letcem Oldřichem Pelčákem, který ve dvojici s Nikolajem Rukavišnikovem tvořil záložní posádku ke dvojici Remek - Gubarev pro let Sojuz 28.

„Vzpomínám si na dobu, kdy jsem byl ve stejném věku a zajímal se o letecké modelářství, které mne přivedlo k létání, dráze vojenského pilota a později i kosmonautice. Jsem hrdý, že máme takovou mládež. Skutečně mne to nesmírně potěšilo,“ zdůraznil Pelčák, který se dodnes účastní setkání popularizátorů kosmonautiky.

Oba mladíci spojili své znalosti z přírodně - vesmírných věd s technickou zdatností 3D modelování. Na začátku doufali alespoň v čestný certifikát, který obdrží každý soutěžní tým splňující hlavní kritéria. „Kluci si jasně položili několik základních otázek, jejichž zodpovězení jim pomohlo systematicky a bez zbytečných zádrhelů postupovat ke kýženému modelu s promyšlenými funkčními prvky. Výsledkem tak je základna, která je určena šesti astronautům, jejichž bezpečí měli mladí vesmírní architekti na prvním místě,“ doplnil Jan Spratek z české kanceláře agentury ESERO.

Porota ocenila i kreativitu vítězného týmu v otázce získávání jídla. Mladíci si byli vědomi, že část jídla se bude dovážet ze Země. Pro částečné pokrytí spotřeby navrhli takzvanou aeroponickou laboratoř s pěstovaným salátem, ředkvičkami a dalšími rostlinami.

„Celému komplexu dodávají energii solární panely na povrchu, které ovšem mají i svou zálohu v podobě radioizotopového generátoru v bezpečné vzdálenosti od ubikací. Nechybí společenská místnost, tělocvična, přechodové moduly, telekomunikační paraboly nebo měsíční vozítka,“ dodal Spratek s tím, že právě komplexnost a jistým způsobem i realizovatelnost základny byla klíčem k úspěchu českého návrhu.

Moon Camp je vzdělávací projekt, který využívá inovativní výukové technologie k výzvě studentům, aby si sami navrhli své vlastní řešení měsíčního projektu pomocí 3D nástrojů. Týmy rozvíjí řadu vědeckých mezioborových experimentů k prozkoumání extrémního prostředí vesmíru a pochopí, jak by astronauti mohli žít na Měsíci.