Nervozita v obcích na Podřipsku, která tam panovala během uplynulého školního roku kvůli nedostatečné kapacitě tříd, se dočasně uvolnila. K momentálnímu řešení problému s umístěním prvňáčků v roudnických školách, kam dojíždí hodně dětí z venkova, přispěl odchod většího počtu absolventů 9. ročníků. Roudničtí radní vědí, že se situace bude s největší pravděpodobností opakovat, proto už mají připravený projekt modulární školy tvořené sestavou mobilních buněk.

Roudnická radnice původně chtěla, aby se na vybudování modulární školy podílely finančně obce, které do města vysílají své školáky. „To se nám nelíbilo, a protože v obci budeme mít v budoucnu víc dětí, než kolik pojme naše škola, uvažujeme o její přístavbě nebo využití jiných prostor pro jednu další třídu,“ uvedl starosta Bechlína Alexander Suchý.

Vedoucí informačního centra města Terezín Jiří Hofman dokáže poutavě vyprávět i při prohlídkách terezínského opevnění i podzemí.
Noční prohlídka terezínského podzemí láká. Šanci máte zase v sobotu

Příspěvku by se naopak nebránili někteří zastupitelé Vědomic, obce z druhého břehu Labe, která se brzy stane po výstavbě rodinných domků malým satelitním městečkem. „Jsme si vědomi nelehké situace města a uvažujeme o tom, že mu ji ulehčíme alespoň zvýšením kapacity v naší mateřské škole,“ sdělil starosta Vědomic Václav Tyl.

Letos v září do lavic tří základních škol v Roudnici nad Labem zasedne 179 prvňáčků. Je to o něco méně, než kolik odešlo na konci školního roku absolventů 9. ročníků. „Stále však platí, že pokud budeme vycházet ze současného sociodemografického vývoje, v následujících letech by již tyto kapacity stačit neměly. Školám chybí odborné učebny a mají nedostatečný počet kmenových tříd. Právě projekt modulární školy je cestou, kterou by mělo naše město nedostatek kapacit v nejbližší době řešit,“ uvedl mluvčí roudnické radnice Jan Vancl.

Zařízení by mělo vzniknout příští rok

Podle místostarosty Roudnice Jiřího Řezníčka by modulová škola měla vzniknout při základní škole ve Školní ulici pravděpodobně už v příštím roce. Zatím jsme se seznamovali s objekty, které byly touto technologií už postaveny a slouží k posílení školních kapacit, a jednali s jejich dodavateli,“ řekl Řezníček. „Výhodou modulů je, že pokud dojde opět k úbytku žáků, lze sestavu využít i k mimoškolským aktivitám,“ dodal místostarosta.

Přes prázdniny se na většině škol prováděly úpravy. Třeba obec Liběšice pokračuje v modernizaci zázemí své základní školy, která nese titul Ekoškola. „V areálu probíhají práce na vybudování v regionu jedinečné multifunkční odborné učebny přírodních věd, od které očekáváme další zkvalitnění výuky,“ sdělil ředitel školy Jan Táborský.

Tisíce milovníků pěnivého moku zaplnily Mírové náměstí v Litoměřicích.
V Litoměřicích v sobotu teklo pivo proudem

V objektech lovosických základních škol je nejnákladnější výměna oken na budově družiny 1. ZŠ. A škola ve Straškově Vodochodech je jako ze škatulky. Přes léto dostala novou střechu a chybí jí už jen vybudování moderního hřiště. Obec nyní čeká na vypsání příslušného titulu k přiznání dotace. Ve Štětí je největší investiční akcí za zhruba 10 milionů korun výstavba venkovního hřiště s vybavením pro florbal při ZŠ T. G. Masaryka a přístavba sociálního zázemí k sousední tělocvičně.