Z rozhodnutí resortů školství a zdravotnictví, které nastavily, že se žáci tříd druhého stupně, kromě deváťáků, budou ve škole zatím střídat po týdnu, není příliš nadšená matka obou děvčat Lenka. „Holky se učily spolu doma a ta starší případně pomáhala mladší, když bylo potřeba, a já byla přes den v práci. Nyní to bude komplikovanější, ale snad ta situace nebude trvat už moc dlouho a i druhá dcera se co nejdřív vrátí do běžného školního režimu,“ poznamenala.

Za zcela nejlepší nepokládá střídavou výuku 6. až 8. tříd také ředitel litoměřické základní školy Boženy Němcové Václav Hanč. „Z osmnácti tříd se nám jich v pondělí vrátí patnáct. Na distanční výuce zůstane v prvním týdnu jen zhruba 80 žáků z celkového počtu pěti set,“ popsal. 

„Podle mého názoru mohl nastoupit spíše zbytek prvního stupně a deváté třídy a zbytek by se dál mohl vzdělávat on-line. Naše škola má distanční výuku velmi kvalitní. Propracovanou jsme ji měli už jaře, na podzim jsme ji jen vylepšili,“ uvedl ředitel s tím, že na druhou stanu vnímá, že se děti i učitelé do školy už těší. Učení na dálku je podle něj pro pedagogy i žáky mnohem náročnější.

V prvním týdnu přijdou na Základní školu Boženy Němcové z 6. až 8. ročníků nejprve třídy B. „Áčka“ je pak vystřídají další týden. Na návrat žáků jsou v Litoměřicích připraveni. Zajistili homogenní skupiny, aby se třídy nepůlily a nestěhovaly se po škole. Sladili také i rozvrh. Žáci, kteří budou ve škole, ho mají až na hudební výchovu a tělocvik plnohodnotný. Ti, co zůstanou doma, budou mít 3 až 4 hodiny on-line výuky denně.

„Největší problém byl zajistit, aby se jednotlivé třídy nepotkávaly. Děti například nesmí chodit po chodbách a setkávat se. Jiná věc je, že po škole si stejně půjdou popovídat do parku, to už ale škola ovlivnit nemůže,“ doplnil Hanč.

Většinu svých žáků přivítá v pondělí také Základní škola Petra Bezruče v Žatci. Ředitelka Zdeňka Pejšová uvedla, že model střídání si vyzkoušeli těsně před říjnovým uzavřením. „V každém z 6. až 8. ročníku máme dvě třídy. Od pondělí nastoupí k prezenční výuce nejprve třídy B, které se budou učit podle rozvrhů platných od září. Od 7. prosince pak třídy A. Ten model máme už připravený a myslím, že bude fungovat. Naštěstí máme v plném počtu i všechny učitele. V případě, že by někteří onemocněli nebo museli do karantény, problém by zřejmě nastal,“ sdělila Pejšová.

Fungovat bude také na žatecké škole družina, kde má každé oddělení své místnosti. Pro páté a čtvrté třídy navíc mají školní klub.

Těší se rodiče, děti i školy

Na školáky se podle náměstka ústeckého primátora Michala Ševcovice připravují všechny školy ve městě. „My se dohodli s řediteli na společném postupu. Budeme respektovat vládní nařízení, důležité je, aby si školy připravily rotaci tříd, aby to bylo v souladu s doporučením a metodikou ministerstva školství. Důraz klademe na bezpečnost, zvýšený úklid, hygienická opatření. Doufám, že to všichni zvládnou,“ poznamenal.

Jako se rodiče mnohdy těší, až děti vyrazí na výuku, ve školách se už těší na své žáky. Například v krásnobřezenské ZŠ Anežky České. Tam se na rozdíl od jarního období povedlo pedagogům podchytit na online výuku 99 procent žáků, zajistit jim otevřenou jídelnu, kde to bylo potřeba, ve spolupráci s mobilním operátorem na tři měsíce i mobilní připojení, zapůjčit laptopy a další.

„Je to paráda, když tu budou děti. Největší problém bude udržet homogenitu skupin, v družině to bude nesmírně náročné. I když ministerstvo povolilo skupiny po ročnících, máme málo vychovatelek. V jídelně každý ví, jak kterou skupinu a kam odvést, máme očíslované stoly, připravené rozestupy. Školáci, kteří si přijdou pro oběd a ponesou si ho domů, se s těmi na prezenční výuce vůbec nepotkají,“ dodala zdejší ředitelka Jindra Šteflová.

Kvůli zhoršující se epidemii koronaviru se základní školy uzavřely v polovině října. Ve středu 18. listopadu se zpět vrátily první a druhé třídy, všechny ročníky speciálních škol, přípravné třídy a děti z malotřídek. Tuto středu je následovaly poslední ročníky středních škol, kde se obnovila i praktická výuka.