Po jahodách nabízejí regionální ovocnáři lidem a obchodníkům pozdnější odrůdy třešní a první meruňky. Na Litoměřicku se urodily, porosty v jarním květu výrazně nepoškodil mráz, v minulých dnech se oblasti vyhnuly i kroupy. K dozrávání sladkých plodů naopak přispělo slunečné počasí.

„Letos přišly v pravý čas přeháňky a teplo. V těchto dnech doprodáváme rané odrůdy třešní Kasandra a Tamara, příští týden začneme sklízet chrupku Kordia a zahájíme probírku meruněk. Obojí prodáváme ze dvora i o víkendech a v nabídce máme dokonce ještě jablka Golden z loňské sklizně,“ uvedla Alena Petrásková z farmy Petráskovi, Ovocnářství Ploskovice.

Z tvorby Michala Junka
Pozor na ženy, varují Junkovy fotky. Za memento má kauzu Depp versus Heard

Spokojenost s úrodou třešní panuje i v zemědělském družstvu (ZD) Klapý, které je v plné plodnosti pěstuje v Chodovlicích pod Hazmburkem na osmi hektarech. Družstvo, které se v ovocnářství věnuje především jabloním, na menší ploše má slivoně, meruňky a višně, prodá ze dvora zhruba třetinu úrody, zbytek odeberou obchodníci a část se zpracuje.

„S obchodováním nejsme příliš spokojeni, nechápu, na co letos odběratelé čekají, když jim třešně nabízíme za výrazně výhodnější cenu než sadaři v okolí. Češeme jen takové množství, které si odbyt objedná a kolik zvládneme sami prodat. Ovocnářství není pro naše družstvo rentabilní, ale protože k našemu regionu historicky náleží, oželíme i dvoumilionovou dotaci, kterou do něho každý rok vkládáme z rostlinné výroby,“ vysvětlil ředitel ZD Otakar Šašek.

Současní i bývalí žáci, učitelé i přátelé Základní umělecké školy (ZUŠ) se sešli, aby oslavili 120 let od jejího založení. Proto se v neděli 19. června v Kulturním a konferenčním centru v Litoměřicích k této příležitosti uskutečnil symfonický koncert.
Litoměřická umělecká škola slavila výročí. Dodatečně, symfonicky a pohádkově

Klapské družstvo nechce nechat letošní úrodu třešní při menším zájmu obchodníků špačkům, a proto poprvé v historii svého ovocnářství nabídne veřejnosti samosběr. „Tento víkend, 25. a 26. června od 9 do 17 hodin, si zájemci mohou načesat třešně v sadech v Chodovlicích za velmi výhodnou cenu. Stačí si donést vhodnou nádobu, místo je možné si zarezervovat na našem telefonu,“ dodal Otakar Šašek.

Vrchol sklizně třešní a meruněk teprve čeká ovocnářství Soběnice při ZD Liběšice. „Rané odrůdy třešní nemáme a do česání těch pozdější teprve nastupujeme, za dva týdny začneme česat první meruňky. Sklidíme jen takové množství, které stačíme prodat. Třešně i meruňky se příliš dlouho nedají skladovat,“ doplnil vedoucí ovocnářství Pavel Vácha.