Sklizeň bílého zlata, jak se říkávalo cukrové řepě, se v regionu přehoupla do druhé poloviny. Právě tato plodina letos patří mezi komodity, u kterých pěstitelé očekávají nižší výnosy. Odhady odborníků hovoří o výnosech pod 70 tun z hektaru. Spotřebitelé se však nemusejí obávat nedostatku cukru, jeho zpracovatelé mají zásoby z minulých let.

Podle informací Svazu pěstitelů cukrovky Čech pěstuje tuto komoditu v jeho působnosti 550 zemědělců na 35 tisících hektarech, což je mírný nárůst proti loňsku. Na Litoměřicku tradici udržuje řada zemědělských firem. „V Agrární komoře Litoměřicko je to pět rozhodujících členů. Naše společnost Astur Straškov však patří mezi pěstitele, kteří osevní plochy letos snížili. Z 360 hektarů jsme přešli na 280. Byla ale doba, kdy jsme pěstovali cukrovku i na 600 hektarech. Ke snížení nás vedla nejen nízká rentabilita pěstování této plodiny, ale především dlouhotrvající sucho na Podřipsku. Cukrovka se bez přísunu vláhy pěstovat nedá,“ sdělil ředitel společnosti a předseda Agrární komory Litoměřicko Miroslav Novák.

Pátrání potápěčů v zátoce pod zámkem po odcizených věcech.
FOTO: Potápěči pátrali u slepého ramene řeky Ohře v Libochovicích po lupu

Cukrovka není jedinou plodinou postiženou suchem. Nedostatek vláhy ovlivnil výnosy a kvalitu veškerých plodin. „Prakticky všechny výnosy byly podprůměrné, nejhorší kvalitu měl ječmen pěstovaný pro sladovnické účely a z důvodů sucha jsme vůbec nesklízeli kukuřici na zrno. Potřebujeme, aby se v našem regionu zvýšila hladina spodní vody přílivem deště během podzimu a aby v zimě napadla dostatečná vrstva sněhu,“ doplnil Novák.

Mezi pěstitele, kteří snížili osevní plochu s cukrovkou, patří také ZD Klapý. „Ze 150 hektarů jsme odbourali 50 hektarů, nebylo to ale proto, že by nás trápila rentabilita pěstování. Máme bioplynku, pro kterou nám vlivem sucha poklesly zásoby kukuřičné siláže, proto jsme uvolněnou plochu oseli kukuřicí. Výnosy první sklizně cukrovky byly slabší, 41 tun v přepočtu na 16 procent cukernatosti, u dalších hektarů očekávám zlepšení. Sklizeň, kterou nám zajišťuje smluvní firma, ukončíme v polovině listopadu,“ poznamenal ředitel družstva Otakar Šašek, který je současně předsedou Svazu pěstitelů cukrovky Čech.

Prvních 25 hektarů s cukrovkou má sklizeno společnost Agrokomplex Bohušovice nad Ohří. „Zhruba 80 procent ze 110 hektarů osetých cukrovkou máme pod závlahou, proto jsme dosáhli u prvních 25 hektarů výnosu 62 tun z hektaru. Spokojeni jsme i s cukernatostí, která se pohybovala kolem 17 procent. Osevní plochy s cukrovkou jsme už řadu let neměnili,“ podotkl ředitel společnosti Ivo Kadeřábek.

Ilustrační foto.
Jan dostal na frak, jménům mezi dívkami vévodí Eliška

Agrokomplex vedle cukrovky dokončuje ještě sklizeň zeleniny, která je její hlavní pěstební komoditou. Firmě zbývá během listopadu svézt z 30 hektarů polí zelí a z pěti hektarů kapustu, každý den kombajny sklidí část padesátihektarové plochy se špenátem pro zpracování v mrazírnách a v sušárnách.