Realita března a dubna roku 2020 už dnes zase tak trochu připomíná jiný svět. Český národ se tehdy nebývale spojil a napřel síly k zastavení šíření viru sars-cov-2, způsobujícího nemoc covid-19. V obchodech, na ulicích i v prostředcích hromadné dopravy byly vidět obrázky, jaké jsme do té doby vídali možná tak ve zprávách z druhého konce světa. Obličeje Čechů zakryly roušky. 

Kdo sehnal kupované, nosil ty. Velmi brzy se však objevily originální podomácku vyrobené modely. A také výzvy spoluobčanům, aby se nestyděli nosit roušky na veřejnosti. 

Lidé z Litoměřicka si navzájem dodávali kuráž:

S mým synkem Tomáškem se vůbec nestydíme. Syn to bere jako hru "na piráty" a já vím, že alespoň takhle částečně chráníme sebe, své nejbližší a své okolí. Nestyďme se a chraňme se, napsala do redakce Marcela Červená
Litoměřičané, nestyďte se nosit roušky. Pošlete nám fotku

Ušít roušky byla jedna věc. Úplně jiná však dostat je k těm, kteří je potřebovali. Sociální sítě zahltila vlna solidarity. Lidé se domlouvali, kdo věnuje materiál, kdo ušije, kdo rozveze. 

Na plné obrátky drnčely šicí stroje skupiny žen z Třebenic, které se pustily do vlastní výroby látkových roušek. Se svou kolegyní šila také starostka Prackovic nad Labem Andrea Svobodová Křešová. Do šití ochranných pomůcek se pustila také Olina Tlapáková z Litoměřic.

Nejenom funkčností, ale i designem se může pochlubit Olina Tlapáková z Litoměřic svými ručně vyrobenými ochrannými rouškami. Denně jich ušije více jak desítku.
Roušky na Litoměřicku chybí. Lidé v regionu si je šijí sami
V Třebenicích jsou ochranné roušky k mání zdarma.
OBRAZEM: V Třebenicích jsou roušky k mání zdarma. Šijí je tamní ženy

Roušky pro personál litoměřické nemocnice našili tehdy dobrovolníci. V Roudnici je zase lidé dostávali od městského úřadu do schránek.

Roušky od dobrovolníků pro personál Nemocnice Litoměřice
Do litoměřické nemocnice míří ručně šité roušky a už i respirátory od státu
Roušky pro obyvatele Roudnice nad Labem
Roušky pro všechny. Roudnice je rozdá do všech poštovních schránek

V Litoměřicích byl na jaře k dispozici takzvaný rouškomat. Nacházel se u vchodu před prodejnou Kaufland v ulici Na Kocandě.

Rouškomat v litoměřickém Kauflandu
FOTO: V Litoměřicích slouží nový rouškomat. Má ústenky pro dospělé i děti

A pomohli také odsouzení z Věznice Bělušice na Mostecku. Jejich výrobky zásobovaly nemocnice. „Šijí textilní roušky už třetím týdnem. Ke 4. dubnu jich zhotovili přes 3 500 kusů,“ prozradila tehdy mluvčí věznice Danuše Vránová. 

Výroba roušek. Dílny vznikají v některých věznicích úplně nově.
Odsouzení mají zakázané návštěvy. V Bělušicích šijí roušky

Byla polovina dubna 2020 a nikdo ještě netušil, že koronavirová krize bude trvat ještě další dva roky.