Správa zámku ale kromě příprav na zahájení letošní sezony řeší nepříjemnost v podobě kalamitního výskytu tesaříka krovového. Tento asi dva centimetry velký brouk, který si rád pochutnává na suchém dřevu, napadl stropní trámy v jedné z komnat v těsné blízkosti Saturnova sálu. Celý strop, kterému hrozilo zřícení poškozených trámů, bylo proto nutné demontovat. Zaměstnanci státního zámku vystěhovali i veškerý mobiliář, který je nyní uložený v ostatních částech zámku. 

Podle kastelánky libochovického zámku Michaely Prokopové to ale běžný návštěvnický provoz nijak neomezí. Zrušené však byly svatby, které se hojně konají právě v Saturnově sále. Svatební obřady se tam nebudou moci konat v následujících dvou letech. „Náklady na opravu jsou odhadnuté na přibližně tři miliony. Zatím není jasné, kdy bude zahájena. Národní památkový ústav musí nejprve vyčlenit peníze,“ sdělila Prokopová. 

Trable s dřevokazným broukem jsou tak další ránou, kterou turisty oblíbený zámek na břehu Ohře dostal. Dlouhodobě se totiž potýká se špatným stavem střechy. Výběrové řízení na firmu, která zajistí její rekonstrukci, by mělo být vyhlášeno ještě v letošním roce. Během dubna bude zámek v Libochovicích pro návštěvníky otevřen pouze v sobotu a v neděli. Naplno se provoz rozjede od začátku května. V rámci celorepublikového projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, kdy se letošní téma týká šlechtické zábavy, připravili pracovníci zámku pod vedením kastelánky i novinky. 

Snímek z táboru, který Bezva parta pořádá pro prarodiče s vnoučaty.
Radost a láska nás nabíjí energií, říká litoměřická pořadatelka "bezva" akcí

„Protože i lov a cestování byly zábavou, rozhodli jsme se letos ukázat návštěvníkům předměty z našich depozitářů, které při svých cestách v Africe a v Egyptě shromáždil poslední majitel zámku Johann Josef Herberstein. K vidění budou různé zajímavé suvenýry, ale také hudební nástroje,“ nastínila Prokopová. Už od počátku března mohou lidé volně navštěvovat zámecký park. 

O týden později než v Libochovicích přivítají první příchozí na zámku v Ploskovicích. Tam naopak postupně finišují v roce 2020 zahájené opravy fasády, oken a kamenických a kovových prvků. Jak přiblížila kastelánka Jana Zimandlová, rekonstrukce v současné době pokračuje na jižní straně zámku směrem do parku. Opravy čekají ještě balkon na opačné straně. „Provoz zámku a prohlídky interiérů to ale nijak neovlivní,“ ujistila Zimandlová s tím, že na letošní sezonu se na ploskovickém zámku chystá řada kulturních a společenských akcí. 

První z nich bude prodejní velikonoční výstava Klubu šikovných rukou, která se bude konat od pátku 8. do neděle 10. dubna. V červnu v prostorách zámku představí svá díla plastikoví modeláři a uskuteční se tu program pro děti. Prázdninové měsíce budou už tradičně patřit muzikálům a novinkou bude open air představení Strašidlo cantervillské. Naplánované jsou i oblíbené keramické trhy a další akce. 

U bohušovické základní škola začala růst nová přístavba.
Přístavba bohušovické školy začala. Žákům i učitelům odpadne přebíhání

Slunné jarní dny už od začátku března, kdy se veřejnosti otevřel hrad Házmburk, přilákaly na dominantu Českého středohoří, stovky lidí. Tamní kastelánka Miriam Němcová upřesnila, že na hrad zatím jen během března zavítalo přibližně dvanáct set lidí. „Loni v květnu se nám podařilo zrekonstruovat nádvoří. Nyní je nově upravené a vydlážděné přírodním čedičem, který pochází z blízkého okolí hradu,“ uvedla Němcová. 

V Bílé věži se návštěvníci kromě výhledu z jejího vrcholu budou moci od 1. do 3. dubna pokochat i prezentací velkého modelu hradu v podobě, jak vypadal ve 14. století. Na konci dubna se v areálu hradu uskuteční oblíbené pálení čarodějnic.